ایران از قطر تشکر کرد

قطر در برابر کشورهای عربی از ایران حمایت کرد

اربیل (کردستان24)- حسن روحانی رئیس جمهور ایران از موضع قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب از امیر این تشکر کرد.

به گزارش دفتر رسانه‌ای روحانی، وی روز چهارشنبه 15 خرداد در تماس تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر اظهار داشت: «مسایل و مشکلات منطقه راه حل نظامی ندارد».

وزیر خارجه قطر، سه روز از پس برگزاری دو کنفرانس عربی و خلیج در مکه از موضع مشترک کشورهای عربی و خلیج درباره ایران عقب نشینی کرد.

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر قطر روز یکشنبه 12 خرداد در گفتگویی با شبکه «الجزیره» اظهار داشت: مفاد بیانیه‌های پایانی دو نشست کشورهای عربی و خلیج در مکه در تضاد با سیاست خارجی این کشور است.

کشورهای عربی و خلیج روز نهم خرداد به دعوت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در مکه در دو کنفرانس جداگانه با محوریت مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران شرکت کردند.

کشورهای شرکت کننده در دو کنفراس فوق العاده «دخالت» ایران در امور داخلی کشورهای عربی را محکوم کردند.

عراق از همان روز اول مخالفت خود را با متهم کردن ایران به دخالت در امور کشورهای عربی نشان داد.

روحانی درباره موضع قطر به امیر این کشور گفت: «مواضع دولت قطر در این دو نشست برگرفته از سیاست حسن همجواری و در راستای کاهش تنش بود».

روحانی با اشاره به حمایت ایران از قطر در تنش با عربستان و متحدان آن اظهار داشت: ایران با جنگ ، فشار و تحریم در منطقه مخالف است.

روحانی «تهدید، فشار، محاصره و تحریم اقتصادی»  را یک مسیر غلط در روابط دولتها دانسته است.