واکنش اسرائیل و اروپا به اقدام ایران

ایران غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از سقف تعیین شده در برجام افزایش می‌دهد

اربیل (کردستان24)- اسرائیل و اروپا به طور جداگانه به اقدام ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم واکنش نشان دادند.

بنیامین نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه 16 تیرماه، افزایش غنی سازی اورانیوم ایران را «اقدامی بسیار بسیار خطرناک» دانست و خواستار اعمال تحریم‌های شدید بین المللی علیه تهران شد.

سخنگوی دولت روحانی، معاون وزیر خارجه و سخنگوی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه در یک نشست خبری اعلام کردند از امروز  به بعد غنی سازی اورانیوم را به بیش از 3.67 درصد سقف تعیین شده در برجام افزایش خواهیم داد.

به گفته مقامات ایران، تهران بر اساس نیاز کشور غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد.

بهروز کمالوند سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این باره اظهار داشت برای نیروگاه‌ها غنی‌سازی 5 درصدی، برای بحث‌های پزشکی هسته‌ای غنی‌سازی 20درصدی و برای پیشران (موتور) هسته‌ای نیز غنی‌سازی 60 درصدی نیاز است.

جمهوری اسلامی ایران در روز 18 اردیبهشت، دو ماه به کشورهای اروپایی برای تامین منافع تهران در برجام مهلت داده بود.

به گزارش رادیو فراد از وای.نت، نتانیاهو گفته است: «مقاله‌ای خواندم که در آن آمده بود افزایش سطح غنی‌سازی ایران یک گام کوچک است؛ این اشتباه است؛ جنگ جهانی دوم نیز زمانی شروع شد که آلمان نازی یک گام کوچک برداشت؛ وقتی که وارد منطقه راین شد؛ کسی چیزی نگفت و کاری نکرد؛ کار بعد (از سوی آلمان نازی) منضم کردن اتریش و ورود به منطقه نفوذ شوروی‌ها بود؛ (همه این‌ها با یک کار به ظاهر کوچک آغاز شد. بنا براین، کار ایران) یک گام بسیار بسیار خطرناک است».

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل هم گفته است: ایران با افزایش ملایم، محدودیت غنی‌سازی اورانیوم را شکسته و وارد مسیر تولید بمب هسته‌ای شده‌است».

نتانیاهو اقدام ایران را اخاذی سیاسی از اسرائیل، آمریکا و جهان دانسته است.

وی خطاب به رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان گفت:«شما این توافق را امضا کردید و گفتید که آن لحظه‌ای که آن‌ها این گام را بردارند (افزایش سطح غنی‌سازی بیش از ۳٫۶۷ درصد)، تحریم‌های شدید در راه خواهد بود؛ حالا شما کجا هستید؟»

اما اروپایی‌ها به طور ملایم‌ به اقدام ایران واکنش نشان دادند.

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه با ابراز نگرانی از اقدام ایران گفت: «با سایر اعضای برجام برای رایزنی درباره گام‌های بعدی ذیل برجام، از جمله کمیسیون مشترک، رایزنی خواهیم کرد».

وزارت خارجه آلمان هم با ابراز «نگرانی شدید» اعلام کرد منتظر اطلاعات بیشتر از آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که به طور مدوام از مراکز هسته‌ای ایران بازدید می‌کند، هنوز به آخرین اقدام ایران واکنش نشان نداده است.

وزارت خارجه آلمان از ایران خواسته است تمام فعالیت‌های ناسازگار با تعهداتش را متوقف کند.

افزایش غنی سازی اورانیوم ایران به بیش از 3.67 درصد سقف تعیین شده در برجام تحت عنوان «گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای» این کشور صورت گرفته است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران روز 10 تیرماه از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده به بیش از 300 کیلوگرم سقف تعیین شده  در برجام تحت عنوان «گام اول کاهش تعهدات هسته‌ای» خبر دادند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه 19 تیرماه به درخواست ایالات متحده آمریکا برای بررسی اقدام ایران تشکیل جلسه خواهد داد. روسیه با برگزاری این جلسه مخالفت کرده است.