حمایت اروپا از پیشنهاد کنفرانس حل تنش میان ایران و آمریکا

وزیر خارجه عراق: با همکاری دو کشور کویت و عمان آماده مشارکت برای کاهش هرگونه بحران هستیم

 اربیل (کردستان۲۴)- فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز شنبه ۲۲ تیرماه در بغداد گفت اتحادیه اروپا به‌طور کامل از پیشنهاد دولت عراق برای برگزاری یک کنفرانس منطقه‌ای در جهت کاهش تنش میان آمریکا و ایران پشتیبانی می‌کند.

موگرینی گفت عراق متحد هر دو طرف مناقشه، یعنی ایران و آمریکاست و می‌تواند نقش مهمی در نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف تنش بازی کند. وی افزود، با مقام‌های عراق درباره نیاز به کاهش تنش‌ها و باز کردن کانال‌های گفت‌وگو، مذاکره کرده است.

رسانه‌های بین‌المللی می‌گویند اتحادیه اروپا و عراق اخیراً تلاش مشترکی را برای برقراری آرامش در منطقه خلیج‌فارس آغاز کرده‌اند. به نظر می‌رسد پیشنهاد عراق برای برگزاری یک کنفرانس منطقه‌ای، در چارچوب این فعالیت باشد.

جمهوری اسلامی تاکنون ابتکارهای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن را رد کرده و در برابر پیشنهاد مذاکره بدون قید و شرط آمریکا، هرگونه مذاکره را به بازگشت دولت ترامپ به برجام موکول کرده است.

محمدعلی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق، پس از دیدار با فدریکا موگرینی در بغداد در کنفرانس خبری مشترک با اشاره به تشدید تنش میان ایران و آمریکا گفت، منطقه خاورمیانه آماده جنگ تازه‌ای نیست و هرگونه بحران‌آفرینی، تأثیر منفی بر تحولات جنگ ما با تروریسم دارد.

وزیر امور خارجه عراق افزود: «برای حل بحران برجام، اتحادیه اروپا می‌تواند نقش مهمی ایفا کند و ما نیز با همکاری دو کشور کویت و عمان آماده مشارکت برای کاهش هرگونه بحران هستیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این هشدار که «جنگ پیامدهای سنگینی برای همه طرف‌ها خواهد داشت» گفت این اتحادیه از یک سو در پی روابط خوب با همه طرف‌هاست و از سوی دیگر نسبت به «ماجراجویی‌های خطرناک» هشدار می‌دهد.

سفر فدریکا موگرینی به عراق در شرایطی انجام می‌شود که تنش‌ها میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر و پس از وقوع چندین حمله به نفت‌کش‌ها در خلیج‌فارس و دریای عمان بالاگرفته است. آمریکا ایران را متهم به‌دست داشتن در این حملات کرده اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

تنش‌ها بین دو کشور پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی با موشک سپاه پاسداران به اوج رسید و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، اعلام کرد که دقایقی قبل از شروع حمله به مواضعی در ایران، دستور توقف این حملات را داده است.

/ا.م