مرکز همکاری احزاب شرق کردستان مذاکره با ایران را تائید نکرد

هدف از تماس‌ها، کمک برای پيدا کردن راه حلی سياسی و صلح‌آميز برای مساله کُرد است

اربیل (کردستان24) مرکز همکاری احزاب کردستان ایران متشکل از چهار حزب «دموکرات» و «کومله» مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را تایید یا رد نکرد.

مرکز همکاری احزاب شرق کردستان روز یکشنبه 23 تیرماه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به راه حل صلح آمیز و عادلانه از راه دیالوگ اعتقاد دارد. اما جمهوری اسلامی ایران اعتقادی به راه حل سياسی مساله کُرد نداشته و تجربه گفتگوهای گذشته نيز هرچه بيشتر به فضای بی‌اعتمادی نسبت به نيات واقعی رژیم دامن زده است.

در اطلاعیه مرکز همکاری احزاب شرق کردستان آمده است: «برای ارائه راه حلی صلح‌آميز برای مساله کُرد در کردستان ایران، بعضی از نهادهای مستقل با مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در تماس هستند».

به گفته این مرکز، هدف از تماس‌ها، کمک برای پيدا کردن یک راه حل سياسی و صلح‌آميز برای مساله کُرد است. بدون آنکه حزئیات آن را فاش کند.

برای نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی، خبرهایی مبنی بر مذاکره چهار حزب شرق کردستان؛ حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا)، حزب دموکرات کردستان (حدک)، حزب کومله کردستان ایران و کومله زحمتکشان کردستان با جمهوری اسلامی ایران در اسلو منتشر شد.

احزاب شرق کردستان پس از انتشار این خبر مذاکراه با جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کردند و جمهوری اسلامی ایران هم تاکنون تایید یا رد نکرده است.

انتشار خبر مذاکره بین احزاب کردستان و جمهوری اسلامی ایران در آستانه سی‎امین سالگرد ترور د. عبدالرحمن قاسملو دبیرکل وقت حزب دموکرات کردستان ایران در روز 22 تیرماه 1368، بر روی میز مذاکره با نمایندگان جمهوری اسلامی در اتریش همزمان است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در پایان نوشته است: «هروقت پيش‌شرط‌های یک مذاکره جدی برای راه حل صلح‌آميز مساله کرد در کردستان ایران فراهم شود، با اطمینان خاطر افکار عمومی و مردم کردستان را از آن مطلع خواهیم کرد.