اعرجی: اسرائیل «امانت» ایران در عراق را مورد هدف قرار داد

نخست وزیر عراق خواستار تكمیل تحقیقات برای یافتن علت انفجارها شده است

اربیل (کردستان24)- مصادر عراقی از هدف قرار دادن «امانت» ایران در عراق توسط اسرائیل یا آمریکا خبر دادند.

روزنامه «شرق الوسط» روز چهارشنبه 23 مردادماه گزارش داد انفجار روز گذشته انبار مهمات شبه نظامیان حشد الشعبی در پایگاه الصقر در جنوب غرب بغداد واکنش‌های متفاوتی در پی داشته است.

معاون پیشین نخست وزیر عراق گفته است: ماهیت اسلحه‌های منفجر شده غیر عادی است و نیروهای عراقی و حتی حشد الشعبی از آن استفاده نمی‌کنند.

بهاء اعرجی در تویتی نوشته است: اسلحه منفجر شده «امانت یک دولت همسایه نزد ما است» و این امانت توسط یک دولت استعمار ستمگر مورد هدف قرار گرفته است.

 

یک منبع امنیتی عراقی گفته است: معلوم است که ما در وسط جنگ واقعی شکستن استخوان‌ها بین آمریکا و اسرائیل از یک طرف و ایران و متحدان آن در طرف دیگر قرار گرفته‌ایم.

منبع امنیتی در ادامه اظهار داشت: نشانه‌ها حاکی از آن است که اسرائیل احتمالا با حمایت آمریکا این کار را انجام داده است. همانگونه که در سوریه مواضع نیروهای ایرانی و وابسته به آن را مورد قرار داده است.

دولت عراق، بمباران پایگاه‌های حشد الشعبی توسط آمریکا یا اسرائیل را رد کرده است و دولت ایران هم تاکنون به گزارش‌های منتشر شده واکنش نشان نداده است.

اسرائیل طی بحران سوریه، دهها بار مواضع سپاه پاسداران و نیروهای وابسته به آن در سوریه را بمباران کرده است.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز سه‌شنبه از محل انفجار انبار مهمات در جنوب غرب بغداد دیدن کرد و خواستار تکمیل تحقیقات برای یافتن علت انفجار شد.

سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق گفته است انفجارهای قوی در انبار پلیس فدرال و حشد الشعبی رخ داده است.

وی در ادامه اظهار داشت 13 نفر از جمله دو عضو پلیس فدرال و چهار عضو حشد الشعبی بر اثر انفجار زخمی شدند.

اسرائیل تاکنون بمباران مواضع حشد الشعبی در عراق را تایید یا رد نکرده است. اما قبلا آمادگی خود را برای بمباران مواضع نظامی ایران در عراق نشان داده است.

JS