حمایت احزاب شرق کردستان از بیانیه 14 فعال مدنی و سیاسی ایران

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهد

اربیل (کردستان24)- مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در بیانیه‌ای حمایت خود را از بیانیه 14 فعال مدنی و 14 فعال حقوق زنان برای تغییر قانون اساسی و استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

مرکز همکاری احزاب شرق کردستان روز پنجشنبه 24 مردادماه، متشکل از حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا)، حزب دموکرات کردستان (حدک)، حزب کومله کردستان ایران (کومله) و کومله زحمتکشان کردستان در سیزدهمین نشست خود با اشاره به وضعیت سیاسی کردستان، ایران، منطقه بر ضرورت گسترش فعالیت‌های خود در آینده تاکید کرد.

14 فعال مدنی سیاسی داخل کشور در روز 29 خرداد در بیانیه‌ای با متهم کردن رهبر جمهوری اسلامی ایران به قبضه کردن قدرت و تدارکچی بودن رئیس جمهور و نمایندگان مجلس خواستار تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای خامنه‌ای شدند.

پس از گذشت یک ماه و نیم، 14 فعال حقوق زنان هم در روز 15 مردادماه با انتشار بیانیه‎ای، ولایت فقیه را مسبب خشونت و محروم کردن زنان از فعالیت در حوزه‌های سیاست، فرهنگ و اقتصاد دانستند و خواستار استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری ‌اسلامی شدند.

فعالان مدنی حوزه زنان با حمایت از بیانیه 14 فعال مدنی، با متهم کردن «رژیم جمهوری اسلامی» به سلب حقوق اولیه و انسانی زنان ایران اعلام کردند: «جنسیت و هویت زنانه ما تحت قیمومیت ولایت مطلقه و جنسیت مردانه و فرهنگ مردسالارانه در آمده است».

به گفته آنها، کسانی که علیه این تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشودند، به توهین و تحقیر، ضرب و شتم و حبس و حتی در مواردی به شکنجه و اعدام گرفتار گردیدند.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران با اشاره به بیانیه‌های جداگانه فعالان مدنی و حقوق زنان بر خواست صلح آمیز آنها برای مقابله با جمهوری اسلامی و استعفای خامنه‌ای تاکید کرده است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران روز 30 دیماه 1396 با مشارکت پنج حزب شرق کردستان تاسیس شد.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران طی دو سال گذشته توانسته است حمایت مردمی در شرق کردستان را به دست آورد.

مردم کردستان در روز 21 شهریور 97 به دعوت مرکز همکاری احزاب کردستان ایران و برگزار کنندگان کمپین در خانه خود می‌مانیم اعتصاب عمومی کردند.

اعتصاب کنندگان با بستن مغازه‌ها و ماندن در خانه‌های خود، اعدام سه تن از فعالان سیاسی کُرد در زندان رجایی شهر و حمله موشکی سپاه پاسداران به مرکز سیاسی حزب دموکرات را محکوم کردند.

JS