ابراز آمادگی مشروط حسن روحانی برای دیدار با ترامپ

ایران آماده‌ی نظارت دائمی بر فعالیت اتمی خویش است

اربیل (کردستان۲۴)-  کریستین امان‌پور خبرنگار ارشد سی‌ان‌ان با انتشار دو پست توییتری از آمادگی مشروط حسن روحانی برای دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ خبر دادە  است.

امان‌پور از قول محمد جواد ظریف گفته است که ایران برای حل صلح‌جویانه‌ی مناقشه‌ی خود با آمریکا حتی آمادگی پذیرش "نظارت دائمی" بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را دارد.

امان‌پور در این پست توییتری از قول ظریف نوشته است که روحانی در صورت لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا، در ازای اعمال نظارت دائمی بر فعالیت‌های هسته‌ای حاضر به دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ در حاشیه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

امان‌پور در یک پست توییتری دیگر، به نقل از ظریف گفته است: "شاخه‌ی زیتون همیشه روی میز قرار داشته است. ولی ما یک بار دیگر نیز این شاخه زیتون را نشان می‌دهیم." 

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از واشنگتن، بار دیگر از تمایل دونالد ترامپ به حل مسالمت‌آمیز مناقشه ایران سخن گفته است.

ترامپ روز یکشنبه ٣١ شهریور، پیش از سفر به تگزاس، در مورد دیدار با روحانی گفته‌ بود که او فردی منعطف است و اگر شرایط دیدار با روحانی فراهم شود، احتمال برگزاری این دیدار کاملاً منتفی نیست.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز بر تمایل خود و ترامپ مبنی بر حل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ی این کشور با ایران تأکید کرده است.

پس از حملات گسترده به تأسیسات نفتی عربستان، احتمال دیدار بین رهبران دو کشور ایران و آمریکا به‌شدت کاهش یافته بود. آمریکا بر دامنه‌ی تحریم‌ها علیه ایران افزودە و خبر از اعزام نیروی نظامی بیشتر به منطقه داده است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز بار دیگر مخالفت خود را با دیدار با آمریکا در هر زمان و در هر سطحی ابراز کرده است.

/ا.م