سال تحصیلی جدید در ایران آغاز شد

مراسم بازگشایی مدارس ایران دریکی از مدرسه‌های تهران با حضور حسن روحانی آغاز شد

اربیل (کردستان۲۴)-  زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در ایران، صبح روز دوشنبه اول مهر، در مدرسەی دخترانه‌ی حضرت خدیجه از سوی حسن روحانی نواخته شد.

به گزارش رسانه‌های خبری ایران،  بدین ترتیب سال تحصیلی ۹۹-۹۸ همزمان در ۵۷۰ هزار کلاس درس و ۱۱۰ هزار مدرسه سراسر ایران به صدا درآمد و ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز روانه کلاس‌های درس شدند.

به گزارش ایسنا، آخرین آمارهای ثبت‌نامی حاکی از آغاز سال تحصیلی با ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز و پیش‌دبستانی است که افزایش حدود ۵۰۰ هزار نفری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. از مجموع این آمار، هشت میلیون و ۱۹۶ هزار دانش‌آموز دوره‌ی ابتدایی هستند.

به گفته‌ی وزیر آموزش‌وپرورش، ۹۸٫۵ درصد افراد لازم‌التعلیم تحت پوشش قرار گرفته‌اند و دو درصد رشد دانش‌آموز در دوره‌ی ابتدایی داشته است.

بر اساس این گزارش، وزارت آموزش‌وپرورش ایران، سال تحصیلی جدید را با ۸۷۰ هزار نفر نیروی شاغل پیش می‌برد که از این تعداد  ۶۴ درصد معلم، ۱۱درصد نیروهای حق‌التدریسی، پنج درصد نیروی کیفیت‌بخشی و۲۰ درصد مدیر آموزشگاهی هستند.

همچنین بازگشایی مدارس ایرانی در ۱۱۰ مدرسه، ۷۷ شهر و ۴۹ کشور انجام می‌شود. شمار دانش آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی جاری به حدود ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد که ۱۲۳ هزار نفر آنها بدون مجوز و مدارک هویتی و حدود ۳۷۰ هزار نفر با مجوز هستند که در ۲۸ هزار مدرسه ثبت‌نام شده‌اند.

۵۷۰ هزار کلاس و ۱۱۰ هزار واحد آموزشی آماده بازگشایی مدارس‌اند که از این تعداد ۴۵ هزار مدرسه کمتر از ۵۰ دانش‌آموز دارند. همچنین ۵۱ درصد مدارس ما در مناطق روستایی قرار دارد درحالی‌که ۲۰ درصد دانش آموزان روستایی هستند.

حسن روحانی، در سخنرانی روز اول مهر گفت که حقوق معلمان در دولت او "چهار برابر شده" و به‌طور متوسط "بیش از چهار میلیون تومان" است.

وی در مورد افزایش بودجه‌ی آموزش‌وپرورش گفت: "بودجه‌ی آموزش‌وپرورش سه برابر شده است، حقوق معلمان به‌طور متوسط در سال ۹۲، یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و امروز ۴ میلیون ۱۰۰ هزار تومان شده است، یعنی در طول ۶ سال حقوق معلمان چهار برابر شده است".

/ا.م