روحانی: ایران شاهد عمل اروپایی‌ها نبوده است

روحانی: آمریکا تا زمانی که به تعهدات خود در چهارچوب برجام عمل نکند، مذاکره نخواهیم کرد

اربیل (کردستان۲۴)- حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه سوم مهرماه، در سخنرانی خود در نشست سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که ایران در صورت عدم لغو تحریم‌های آمریکا علیه تهران به‌پای میز مذاکره نخواهد نشست.

رئیس‌جمهوری ایران سخنرانی خود را با اشاره به فلسطینیان آغاز کرد و تأکید کرد که ازنظر دولت ایران طرح "معامله‌ی قرن" که از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دنبال می‌شود "محکوم به شکست" است. روحانی گفت: خاورمیانه در آتش "جنگ و تجاوزها و تعصبات مذهبی" می‌سوزد و قربانی بزرگ شرایط فعلی در خاورمیانه فلسطینیان هستند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از روند صلح آستانه برای توقف درگیری‌ها در سوریه نیز تمجید کرد.

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه گفت: "من از کشوری می‌آیم که از یک سال و نیم پیش، در برابر بی‌رحمانه‌ترین تروریسم اقتصادی ایستادگی نموده و از حق استقلال و توسعه‌ی علمی و فناوری خود دفاع کرده است." وی گفت ایران نمی‌تواند دعوت به مذاکره کسانی را بپذیرد که "شدیدترین تحریم‌ها" را علیه ایران وضع کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری ایران آمریکا را متهم کرد که به اعمال تحریم علیه ایران، کوبا، سوریه و چین "معتاد" است. وی گفت: "ما نمی‌توانیم دعوت به مذاکره کسانی را باور کنیم که اعلام می‌کنند سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه کرامت و معیشت ملتمان اعمال کرده‌اند."

حسن روحانی در بخش دیگری از این سخنان گفت که ایران از اروپا "سخنان زیبا می‌شنود، اما شاهد عمل اروپایی‌ها نبوده است.

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه‌ی این سخنان گفت که ایران با آمریکا تا زمانی که به تعهدات خود در چهارچوب برجام عمل نکند، مذاکره نخواهد کرد.

روحانی در ادامه خواستار تأمین امنیت در خلیج‌فارس و دریای عمان و تنگه‌ی هرمز با مشارکت کشورهای منطقه شد. او تشکیل ائتلاف نظامی تحت رهبری قدرت‌های خارجی را "مداخله در امور منطقه" دانست.

رئیس‌جمهور ایران گفت: "ما را به مذاکره می‌خوانند؛ درحالی‌که خود از معاهده گریزانند. ما با همین دولت فعلی آمریکا بر سر میز ۵+۱، در گفتگو بودیم؛ اما آن‌ها بر عهدِ سلف خویش، خط بطلان کشیدند."

حسن روحانی در بخش پایانی سخنان خود هشدار داد که "منطقه بر لبه‌ی پرتگاه ایستاده است." وی گفت: "ما دخالت تحریک‌آمیز بیگانگان را تحمل نمی‌کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیت سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم."

روحانی در پایان سخنان خود گفت: "رویکرد امنیتی‌سازی دریانوردی در تناقض با حق دریانوردی آزاد و حق توسعه، و باعث تشدید تنش و پیچیده‌تر شدن شرایط شده، و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌نماید."

رئیس‌جمهوری ایران در این سخنرانی، ضمن اشاره به جنگ یمن گفت: "اگر امروز شعله‌های آتش یمن، تا حجاز هم زبانه کشیده است، باید آتش‌افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی‌گناهان را آماج تهمت‌ها و کینه‌ها قرارداد."

رئیس‌جمهوری ایران همچنین گفت: "راه حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه "دموکراسی در داخل؛ و دیپلماسی در خارج" است. امنیت را نمی‌توان خرید و توسط دولت‌های خارجی، تأمین کرد."

/ا.م