ترامپ: من طرح گفت‌وگو با رئیس‌جمهور ایران را رد کردم

حسن روحانی ملاقات با ترامپ را بە برداشتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران منوط کرده بود

اربیل (کردستان۲۴)- رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید، نمایندگان ایران و آمریکا زمینه‌ی ملاقات یا تماس تلفنی او با حسن روحانی فراهم کرده بودند، اما او در مخالفت با درخواست ایران درباره‌ی برداشتن تحریم‌ها از دیدار با روحانی خودداری کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۱۲ مهرماه، به نقل از دونالد ترامپ گزارش کرد که مقامات رسمی دو کشور ایران و آمریکا تلاش زیادی برای ملاقات او و حسن روحانی انجام داده‌اند، اما ازآنجایی‌که روحانی پیش‌شرط ملاقات یا تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود را برداشتن تحریم‌ها اعلام کرده بود، ترامپ از هرگونه تماسی با او خودداری کرده است. ترامپ اظهار داشت: "من به آنها گفتم، شوخی می‌کنید؟"

به گزارش آسوشیتدپرس، اظهارات روز جمعه‌ی رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده واکنش به این اظهارات حسن روحانی است کە گفته بود او حاضر به ملاقات با ترامپ نبوده است.

حسن روحانی پس از بازگشت از نیویورک کاخ سفید را به‌عنوان مقصر اصلی شکست تلاش‌ها برای دیدار او و همتای آمریکایی‌اش در نیویورک معرفی کرده  و گفته بود: "رئیس‌جمهور آمریکا در پیغام خصوصی به اروپایی‌ها می‌گفت من آماده‌ام، اما بعد در مصاحبه اعلام می‌کرد که تحریم را تشدید می‌کنم."

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز تأکید کرده بود که دو طرف به "راه حل نهایی" نزدیک بوده‌اند اما دولت آمریکا مانع انجام آن شده است.

/ا.م