واکنش ظریف به تحریم‌های جدید آمریکا

آمریکا بخش عمران اقتصاد ایران را مورد تحریم قرار داد

اربیل (کردستان۲۴)- محمدجواد ظریف وزیر خارجه‌ی ایران روز جمعه ۱۰ آبان، در واکنش به تحریم بخش عمران ایران توسط ایالات‌متحده آن را بازنمود "شکست حداکثری" برای سیاست "فشار حداکثری" آمریکا دانست.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا روز جمعه گفته بود هرگونه همکاری با بخش عمرانی ایران که تحت کنترل سپاه است، با تحریم روبرو می‌شود

به گفته‌ی اورتگاس، هرگونه همکاری با بخش ساخت‌وساز ایران که تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، می‌تواند موجب تحریم‌های الزامی شود.

وزیر خارجه‌ی ایران در پی سخنان اورتگاس، روز جمعه با انتشار توییتی گفت: "هدف قرار گرفتن کارگران بخش عمران توسط تروریسم اقتصادی تنها نشان‌دهنده‌ی شکست حداکثری در فشار حداکثری است."

ظریف در ادامه نوشت: "آمریکا می‌تواند هر مرد، زن یا کودک ایرانی را تحریم کند، اما ایرانی‌ها هیچ‌گاه تسلیم زورگویی نخواهند شد."

وزیر خارجه ایران همچنین گفته است بهتر است "آمریکا قبل از این‌که چاهی را که برای خود کنده است عمیق‌تر کند، سیاست‌های شکست‌خورده‌اش را رها کرده و به برجام برگردد". 

مورگان اورتگاس در توییتر خود نوشتە بود: "ایالات‌متحده فشار حداکثری بر رژیم ایران را باهدف قراردادن بخش ساخت‌وساز افزایش می‌دهد. این بخش توسط سپاه پاسداران، که یک سازمان تروریستی است، کنترل می‌شود. هرکس به معامله، فروش، تدارک، و انتقال منابع به بخش ساخت‌وساز ایران بپردازد، با تحریم‌های الزامی روبرو خواهد شد."

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه دیگری به یافته‌های وزیر خارجه که با مشورت وزیر خزانه‌داری به‌دست‌آمده اشاره‌کرده و گفته بخش عمرانی ایران مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل سپاه است و دولت آمریکا مصمم به جلوگیری از دسترسی آن به مواد و تجهیزات لازم جهت پیشبرد برنامه‌هایش است.

/ا.م