تلویزیون ‌هوشمند می‌تواند جاسوس خانە‌ی شما باشد

تلویزیون هوشمند می‌تواند برای هک کردن شبکه‌ی کامپیوتر خانگی و جاسوسی از ساکنان خانه بەکار گرفته شود

اربیل (کردستان۲۴)- پلیس فدرال ایالات متحده‌ی آمریکا (اف بی آی)، در اطلاعیەای به خریداران هشدار داده است، هنگام خرید تلویزیون‌های هوشمند هوشیار باشند.

به گزارش "یورونیوز" در اطلاعیەی پلیس فدرال آمریکا آمده است، تلویزیون هوشمند که معمولاً در اتاق نشیمن نصب می‌شود، می‌تواند برای هک کردن شبکه‌ی کامپیوتر خانگی و جاسوسی از ساکنان به کار گرفته شود.

اف بی آی در این اطلاعیه اعلام کرد که اینگونه وسایل که عمدتاً دوربین و میکروفون دارند و گاهی از فناوری تشخیص چهره هم بهره می‌برند، در مقایسه با کامپیوتر و تلفن هوشمند، امنیت چندانی ندارند و مجرمان سایبری می‌توانند از طریق آنها وارد اینترنت خانه شوند.

کاربر به کمک تلویزیون هوشمندی که به اینترنت متصل می‌شود، می‌تواند در اینترنت بگردد و برنامه‌های محبوبش را به شکل آنلاین تماشا کند.

این تلویزیون‌ها همچنین به جای کنترل از راه دور، مجموعه‌ای از گزینه‌های سفارشی از جمله "کنترل صوتی" دارند که کاربر به کمک آن می‌تواند فقط با صحبت کردن، کانال عوض کند یا صدا را کم و زیاد کند.

تلویزیون‌های هوشمند اطلاعات بسیار زیادی را جمع‌آوری می‌کنند تا آنها را در اختیار صنعت تبلیغات بگذارند، از جمله اطلاعاتی درباره‌ی برنامه‌هایی که مردم تماشا می‌کنند. سیستم عامل این تلویزیون‌ها نیز درست مانند یک رایانه، ممکن است خراب شود یا ویروس بگیرد.

در اطلاعیه‌ی پلیس فدرال آمریکا خطاب به مشتریان آمده است: "علاوه بر اینکه امکان دارد شرکت‌های طراح و سازنده‌ی این دستگاه‌ها صدا و تصویر شما را بشنوند و ببیند، ممکن است این تلویزیون‌ها دروازهی ورود مجرمان سایبری به خانه‌هایتان باشد."

این اطلاعیهٔ در ادامه می‌افزاید: "در حالت خوشبینانه، مجرمان می‌توانند کانال تلویزیون شما را عوض و صدا را کم و زیاد کنند، یا به کودکانتان تصاویر نامناسب نشان بدهند. در حالت بدبینانه، آنها می‌توانند دوربینِ تلویزیون اتاق خواب را روشن کنند و دزدکی به شما زل بزنند."

اف‌ بی آی همچنین اعلام کرد که کاربران باید از امکانات دستگاه خود آگاه باشند مثلا اینکه بدانند در صورت لزوم چطور دستگاه را به‌طور کامل از کار بیندازند. همچنین توصیه شده است که کاربران بیاموزند چگونه گذرواژه‌‌ٔ دستگاه را تغییر بدهند و وقتی از تلویزیون استفاده نمی‌کنند، روی دوربینش را بپوشانند.

/ا.م