منوچین: اگر ایران شروط ما را بپذیرد تحریم‌ها را برمی‌داریم

وزیر خزانه‌داری آمریکا دربارەی چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها توضیحات بیشتری نداد

اربیل (کردستان۲۴)-‌ استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز شنبه ۲۳ آذر در حاشیه‌ی نشست مجمع بین‌المللی "فوروم دوحه" اعلام کرد که فشارهای حداکثری آمریکا بر ایران جواب داده است.

منوچین گفت که اگر تهران شروط آمریکا را بپذیرد، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور برداشته می‌شوند. اما وی درباره‌ی جزئیات شروط آمریکا و همچنین چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها توضیحات بیشتری نداد.

منوچین در بخش دیگری از این سخنان به "حملات ایران به تأسیسات آرامکو" اشاره کرد و گفت که این "حملات تحریک‌آمیز" فقط متوجه عربستان سعودی نبوده، بلکه اقتصاد جهانی و صنایع نفت را مورد هدف قرارداده است.

حمله به تأسیسات نفتی آرامکو ۲۳ شهریور ۱۳۹۸روی داد. حوثی‌های یمن فوری مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند. اما آمریکا و عربستان ایران را مسئول این حملات دانستند. مقامات ایرانی دخالت در این حملات را تا به حال نپذیرفته‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم اعلام کرده است که نمی‌تواند ایرانی بودن پهپادها و موشک‌های مورداستفاده در حمله به آرامکو را تأیید کند.

تحریم ایران یکی از موضوعات اصلی نشست دوحه‌ی قطر بود. ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی هم در صحبت‌های خود به موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت که با تحریم‌های یک‌جانبه‌ی آمریکا علیه ایران مخالفت می‌کند و آن را "ناقض منشور سازمان ملل" می‌داند. او تأکید کرد که مالزی از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کند.

/ا.م