انسان ۴۴هزار سال پیش نقاشی کردەاست

نقاشی‌ها روی دیوار غاری در جزیره‌ی سولاوسی اندونزی در شرق جزیره‌ی بورنئو کشف‌شده است

اربیل (کردستان۲۴)- نقاشی از یک حیوان که بر دیوار غاری در جزیره‌ی سولاوسی اندونزی کشف‌شده، ۴۴ هزار سال قدمت دارد.

این اثر هنری صحنه‌ی شکار یک بوفالو را به‌وسیله‌ی موجوداتی که نیمی انسان و نیمی حیوان هستند و نیزه و احتمالاً طناب در دست دارند، نشان می‌دهد.

به گزاراش بی‌بی‌سی، گروهی از پژوهشگران تاریخ هنر معتقدند که این نقاشی احتمالاً قدیمی‌ترین داستان تصویری ثبت‌شده در جهان است.

این نتیجه‌ی تحقیق یک تیم باستان‌شناسی از دانشگاه گریفیت بریزبن استرالیا است که در مجله‌ی علمی نیچر منتشرشده است.

آدام بروم، یکی از باستان‌شناسان دانشگاه گریفیت دو سال پیش وقتی یکی از همکارانش در اندونزی با جابه‌جا کردن تنه‌ی یک درخت انجیر، دهانه یک غار را کشف کرد، اولین بار تصویر این نقاشی‌ها پدیدار شد.

این طراحی‌ها روی دیوار غاری در جزیره‌ی سولاوسی اندونزی در شرق جزیره‌ی بورنئو کشف‌شده است.

این نقاشی حدود پنج متر طول دارد و به نظر می‌رسد که تصویر یک نوع بوفالو است که آنوآ (گاومیشک) نامیده می‌شود و همچنین خوک‌های وحشی که در این جزیره پیدا می‌شدند.

دریکی از بخش‌های این اثر یک بوفالو دیده می‌شود که چند موجود نیزه به‌دست از پهلو به او حمله کرده‌اند.

پژوهشگران این پرسش را مطرح کردند که آیا این تابلو یک داستان واحد است و یا ممکن است این مجموعه تصاویر در طول یک دوره‌ی طولانی‌تر نقاشی شده باشند.

در نشریه‌ی نیچر آمده: "درگذشته نمونه‌هایی از آثار هنری در سایت باستان‌شناسی در اروپا کشف‌شده که بین ۱۴ تا ۲۱ هزار سال قدمت داشته و به‌عنوان قدیمی‌ترین اثر هنری روایی در نظر گرفته‌شده بود."

نقاشی کشف‌شده در جزیره سولاوسی احتمالاً قدیمی‌ترین نقش ترسیم‌شده از یک حیوان است که تاکنون پیداشده است.

سال گذشته، در غاری در بورنئو یک نقاشی پیدا شد که دستکم ۴۰ هزار سال قدمت داشت و تصور می‌شد که قدیمی‌ترین تصویر نقاشی شده یک حیوان است.

/ا.م