فرمانده‌ی نیروی انتظامی کرمانشاه از دستگیری ۲۵۰ نفر در این استان خبر داد

کانون نویسندگان ایران از دستگیری یک نویسنده‌ی کرد ایلامی خبر داده‌ است

اربیل (کردستان۲۴)- علی‌اکبر جاویدان، فرمانده‌ی انتظامی استان کرمانشاه، از دستگیری بیش از ۲۵۰ تن از به گفته‌ی وی "سردسته‌های اغتشاشات" آبان ماه خبر داد.

این فر مانده‌ی نیروی انتظامی روز چهارشنبه ۲۷ آذر در جمع خبرنگاران گفت: "تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر از سردسته‌های اغتشاشات ماه گذشته با اشراف اطلاعاتی پلیس امنیت عمومی کرمانشاه دستگیرشده‌اند."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، فرمانده‌ی انتظامی استان کرمانشاه گفت: "این افراد در شهرهای مختلف استان دست به ناامنی و اغتشاش زده و بسیاری از جوانان دیگر را نیز برای آشوب و درگیری‌های خیابانی تحریک کرده بودند."

این مقام انتظامی ایران سن بازداشت‌شدگان را "بین ۲۰ تا ۳۵ سال" عنوان کرد و گفت که "اکثر قریب به‌اتفاق" آنان پس از دستگیری "اظهار ندامت و پشیمانی" کرده‌اند.

این مقام انتظامی در حالی از بازداشت بیش از ۲۵۰ تن از معترضان در استان کرمانشاه خبر داده که یک روز قبل سخنگوی قوه قضائیه‌ی ایران گفته بود "اکثریت" بازداشت‌شدگان اعتراضات هفته‌ی آخر آبان ماه آزاد شده‌اند.

علی‌اکبر جاویدان این بازداشت‌شدگان را به "شرارت، تحریک مردم به ایجاد آشوب و اغتشاش، تخریب اموال عمومی و وارد آوردن خسارت به اماکن دولتی، شکستن شیشه‌ی خودروهای امدادی و شخصی مردم و حمله به مأموران پلیس و نیروهای بسیجی" متهم کرد.

فرمانده انتظامی کرمانشاه همچنین "تبلیغ علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی در فضای مجازی و شبکه‌های معاند" را نیز از اتهام‌های "برخی از افراد دستگیرشده" عنوان کرد و گفت که "چند نفر آنها همچنین به ارتباط با گروهک‌های تروریستی و دشمنان انقلاب اعتراف کرده‌اند."

این فرمانده‌ی پلیس افزود: "همچنین در بازرسی از مخفیگاه سران اغتشاش در استان کرمانشاه بیش از ۳۰ قبضه سلاح به همراه تعدادی فشنگ کشف شده است."

عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود درباره اعتراضات اخیر، شمار کشته‌شدگان در این حوادث را دست‌کم ۳۰۴ نفر عنوان کرده و با اشاره به بازداشت هزاران تن ازجمله کودکان و نوجوانان، نسبت به خطر شکنجه آنان در سایه فقدان اطلاع‌رسانی هشدار داده بود. این سازمان حقوق بشری درعین‌حال، همچون میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواستار "تحقیق مستقل و بی‌طرفانه" درباره کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران شده بود.

هم‌زمان با اعلام بازداشت صدها نفر در کرمانشاه، کانون نویسندگان ایران نیز با اشاره به "شتاب گرفتن" بازداشت فعالان اجتماعی و فرهنگی، از بازداشت یک نویسنده در این شهر خبر داده است. به گزارش کانون نویسندگان ایران، عباس جلیلیان (آکو)روز ۲۴ آذر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل‌شده است.

کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران، با اشاره به بیماری و وضعیت جسمانی نامناسب آقای جلیلیان، اعلام کرده است که مأموران امنیتی منزل این نویسنده را تفتیش و ضبط لوازم شخصی او را ضبط کرده‌اند.

جلیلیان که مؤلف فرهنگ کردی ـ فارسی و نویسنده چند رمان و داستان کوتاه به زبان کردی است، به گزارش کانون نویسندگان ایران، "در سال ۱۳۸۸ نیز به اتهام واهی "همکاری با دولت متخاصم" به ۱۵ ماه حبس محکوم شد و پس از تأیید شدن این حکم در دادگاه تجدیدنظر، برای سپری کردن حکم به زندان دیزل آباد کرمانشاه برده شد."

شبکه‌ی حقوق بشر کردستان نیز روز سه‌شنبه ۲۶ آذر از بازداشت آنیسا جعفری مهر، یکی از اعضای شورای نویسندگان فصل‌نامه‌ی ادبی و هنری "ژ"  و مدرس زبان کردی در اسلام‌آباد غرب خبر داده بود.

/ا.م