شنیزو آبه در مورد اقدامات تضعیف‌کننده برجام به ایران هشدار داد

رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر ژاپن پس از دیدار با یکدیگر کنفرانس خبری برگزار نکردند

اربیل (کردستان ۲۴)- شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن همزمان با دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران از تهران خواست تا به برجام وفادار بماند.

نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه ۲۰ دسامبر پیش از دیدار با حسن روحانی که در جریان سفر به شرق آسیا به ژاپن رفته است، گفت کشورش تمام تلاش خود را برای برقراری ثبات در خاورمیانه انجام خواهد داد.

رئیس‌جمهوری ایران نیز در ابتدای دیدار با نخست‌وزیر ژاپن بار دیگر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را محکوم کرد و ضمن "غیرمنطقی" خواندن خروج یک‌جانبه‌ی واشنگتن از برجام، از ژاپن خواست تا به حفظ این توافق کمک کند.

یک مقام دولتی ژاپن پس از دیدار سران دو کشور به خبرنگاران گفت شنیزو آبه در بخشی از گفتگوی خود باروحانی، ضمن اعلام "نگرانی جدی" کشورش از کاهش تدریجی تعهدات برجامی تهران، به ایران هشدار داده که اقدامات تضعیف‌کننده برجام را متوقف سازد.

نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهوری ایران بعدازاین دیدار هیچ نشست مشترکی در برابر خبرنگاران برگزار نکردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هدف از سفر روحانی به ژاپن را ازجمله گفتگو درزمینه‌ی "گره‌گشایی از برجام، امنیت کشتیرانی در منطقه و اعزام نظامیان ژاپن به خاورمیانه" برشمرده است.

دولت ژاپن نیز یکی از اهداف این دیدار را "کاستن از تنش‌ها بر سر توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا" اعلام کرده است.

ژاپن که حدود ۸۰ درصد انرژی خود را از کشورهای نفت‌خیز خاورمیانه تأمین می‌کند، تا پیش از تحریم‌ها یکی از خریداران اصلی نفت ایران بود. شرکت‌های ژاپنی از ماه مه گذشته به دلیل تحریم، خرید نفت از ایران را متوقف کردند.

شینزو آبه در ابتدای سال جاری میلادی به‌منظور میانجیگری بین ایران و آمریکا به‌عنوان اولین نخست‌وزیر ژاپن از سال ۱۹۷۸ تاکنون به ایران سفر و با رئیس‌جمهوری و رهبر ایران دیدار کرد.

/ا.م