رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن در بار‌ه‌ی سفر روحانی گفتگو کردند

شنیزو آبه دور روز پیش در توکیو با حسن روحانی دیدار کرده‌ بود

اربیل (کردستان۲۴)-  شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن روز یکشنبه و پس از دیدار روز جمعه خود با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفتگو کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که روسای دو کشور ژاپن و آمریکا در این تماس درباره‌ی تحولات ایران و کره شمالی و همچنین روابط تجاری بین دو کشور صحبت کردند.

ژاپن تلاش می‌کند در نقش میانجی میان تهران و واشنگتن ظاهر شود، بااین‌حال هنوز اخبار دقیقی از رایزنی‌های نخست‌وزیر ژاپن با طرف ایرانی و آمریکایی و میزان پیشرفت این رایزنی‌ها برای حفظ برجام و کاهش تحریم‌ها علیه ایران منتشر نشده است.

در دیدار روز جمعه‌ی حسن روحانی و شینزو آبه، دو طرف مواضع رسمی خود را در برابر دوربین‌های خبرنگاران تکرار کردند. نخست‌وزیر ژاپن از ایران به تعهداتش در برجام عمل کند و حسن روحانی نیز از طرف ژاپنی خواست که برای تحقق انتظارات ایران باهدف حفظ برجام، تلاش کند.

روسای دو کشور ژاپن و آمریکا همچنین در این گفتگوی تلفنی روز یکشنبه درباره‌ی تهدیدات کره شمالی گفتگو کردند. سخنگوی کاخ سفید گفته است که دو طرف موافقت کردند که ارتباطات نزدیک و هماهنگشان را به‌ویژه برای مواجه با بیانیه‌های تهدیدآمیز کره شمالی حفظ کنند.

تماس بین آبه و ترامپ پس‌ازآن صورت گرفت که کره‌ی شمالی گفت که ایالات‌متحده در تلاش است که مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را تا انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در سال آینده کش دهد.

/ا.م