مجلس عراق خواستار شکایت علیه آمریکا در سازمان ملل متحد شد

مجلس نمایندگان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی و توقف عملیات ائتلاف علیه داعش شد

اربیل (کردستان۲۴)- مجلس نمایندگان عراق روز یکشنبه، ۱۵ دی، در نشستی اضطراری و پرحاشیه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان داده شود.

بنابراین قطعنامه‌ی غیر الزام‌آور، از دولت عراق خواسته‌شده که درخواست قبلی خود از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را لغو کند و به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد و همچنین اطمینان حاصل کند که سلاح‌های موجود در کشور تنها در اختیار نیروهای دولتی است.

متن مصوبه‌ی مجلس نمایندگان عراق بدین قرار است:

مجلس نمایندگان عراق در جلسه‌ی فوق‌العاده برپاشده در تاریخ امروز در فصل اول قانون‌گذاری سال دوم دوره چهارم مجلس، با استناد به مواد ۵۹ ب و ۱۰۹ قانون اساسی عراق و با استناد به مسئولیت ملی و نظارتی مجلس به‌مثابه‌ی نماینده‌ی ملت عراق و همه‌ی طیف‌های آن و با اشاره به درخواست مطرح‌شده از جانب نخست‌وزیر و فر مانده‌ی کل نیروهای مسلح که در تاریخ ۵/۱/۲۰۲۰(میلادی) وصول‌شده، موارد ذیل را تصویب کرد:

در راستای اهتمام به حاکمیت ارضی عراق و امنیت ملتش و بر اساس اختیارات مصوبه‌ی ذیل را ابلاغ می‌کنم:

اول: لغو درخواست کمک ارسال‌شده از جانب دولت عراق به ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با گروه داعش، به علت پایان عملیات نظامی و تحقق پیروزی و آزادسازی خاک عراق.

دوم: دولت عراق ملزم به پایان دادن حضور هرگونه نیروهای خارجی در خاک عراق و جلوگیری از استفاده‌ی آنها از خاک و آب و آسمان عراق به هر علتی است.

سوم: دولت ملزم به منحصر ساختن سلاح به‌دست حکومت است.

چهار: وزیر خارجه به نمایندگی از دولت موظف به مراجعه فوری به سازمان ملل و شورای امنیت و تقدیم شکوائیه علیه ایالات‌متحده به علت نقض پرمخاطره‌ی حاکمیت ارضی و امنیت عراق است.

پنجم: دولت عراق موظف به اجرای تحقیقات در بالاترین سطوح برای اطلاع از جزئیات بمباران آمریکایی و اطلاع دادن نتایج تحقیقات به مجلس نمایندگان طی ۷ روز از تصویب این مصوبه است.

ششم: این مصوبه به‌محض تصویب اجرا می‌شود.

محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق، گفت که مجلس نمایندگان با رأی خود دولت را مکلف کرده است تا درخواست از ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با گروه داعش را لغو کند.

نشست روز یکشنبه مجلس نمایندگان عراق در ابتدا به دلیل غیبت نمایندگان کُرد و سنی به حدنصاب نرسید و با تأخیر آغاز شد.

در ابتدای این جلسه عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور حمایت کرد.

عادل عبدالمهدی  در این نشست با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی عراق، از این دو شخصیت تمجید کرد. وی از اقدام آمریکا در حمله به خودروهای حامل قاسم سلیمانی و همراهانش با عنوان "ترور سیاسی" یاد کرد و گفت فر مانده‌ی نیروی قدس قرار بود صبح شنبه در دیدار با وی، پاسخ جمهوری اسلامی به پیام عربستان سعودی را منتقل کند. نخست‌وزیر عراق اشاره‌ای به محتوی پیام عربستان و پاسخ ایران به این پیام نکرد.

با قطعنامه جدید مجلس نمایندگان عراق عملاً توافق امنیتی که به‌مثابه مجوز حضور نیروهای آمریکایی در این کشور بود پایان می‌یابد.

توافق امنیتی بین عراق و آمریکا، موسوم به «سوفا»، به روابط امنیتی بین دو کشور، بازه‌ی زمانی و محدوده فعالیت نیروهای آمریکایی در عراق می‌پرداخت.

این توافقنامه در سال ۲۰۰۸ بین هوشیار زیباری، وزیر خارجه‌ی وقت عراق، و رایان کروکر، سفیر وقت آمریکا در بغداد، امضا شد و از همان هنگام به‌عنوان جدول زمان‌بندی خروج نیروهای آمریکای از این کشور محسوب می‌شد.‌

/ا.م