واکنش ترامپ به مصوبه‌ی مجلس نمایندگان عراق

ترامپ بغداد باید هزینه‌ی پایگاه هوایی آمریکا در عراق را بدهد

اربیل (کردستان۲۴)- رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به رأی مجلس نمایندگان عراق به خروج نیروهای ایالات‌متحده از آن کشور، تهدید کرده این اقدام می‌تواند به تحریم‌های شدید و گسترده‌ای علیه بغداد بیانجامد.

مجلس نمایندگان عراق روز یکشنبه، ۱۵ دی، در نشستی اضطراری قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت این کشور می‌خواهد به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد.

در این قطعنامه، از دولت مرکزی عراق خواسته‌شده درخواست قبلی خود از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را لغو کند و به حضور نیروهای خارجی در عراق پایان دهد.

مجلس نمایندگان عراق درعین‌حال خواستار آن شده تا اطمینان حاصل شود که سلاح‌های موجود در کشور تنها در اختیار نیروهای دولتی است.

به گزارش رویترز دونالد ترامپ در واکنش به این موضوع گفته بغداد باید هزینه‌ی پایگاه هوایی آن کشور را بدهد و همچنین ممکن است تحریم‌های شدیدی علیه عراق وضع کند.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفته "ما یک پایگاه هوایی فوق‌العاده و خیلی گران در آنجا داریم. این پایگاه میلیاردها دلار هزینه داشته، و خیلی قبل از زمان من است."

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده "تا وقتی پول آن را ندهند خارج نخواهیم شد".

او می‌گوید اگر عراق از نیروهای آمریکایی بخواهد از آن کشور خارج شوند، و این کار را به شکلی دوستانه انجام ندهد "تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد که هرگز شبیه آن را قبلاً ندیده‌اند. طوری که تحریم‌های ایران در مقابلش کم‌اهمیت جلوه کند".

/S.T