چین و آمریکا فاز نخست توافقنامه‌ی اقتصادی را امضا کردند

چین و آمریکا با امضای توافقنامه‌ی جدید برای حل اختلافات تجاری گام تلاش می‌کنند

اربیل (کردستان۲۴)- چین و ایالات‌متحده چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه، به‌طور رسمی مرحله‌ی نخست توافق‌نامه‌ی اقتصادی و تجاری خود را در واشنگتن امضا کردند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و لئو هه، معاون اول رئیس‌جمهوری چین زیر این توافق‌نامه را امضا کرده‌اند.

لیو گفت که دستیابی به فاز نخست توافق اقتصادی و تجاری هم برای چین، هم آمریکا و هم کل جهان مناسب است.

وی در سخنانی در مراسم رسمی امضای توافق‌نامه در کاخ سفید گفت: «چین و ایالات‌متحده، دو اقتصاد بزرگ جهان و دو بازیگر اصلی در امور بین‌الملل به توافق فاز یک رسیدند.»

وی تأکید کرد که این توافق با حقوق قانونی و منافع هیچ شخص ثالثی منافات ندارد و همچنین مطابق قوانین سازمان تجارت جهانی است.

دونالد ترامپ نیز در این مراسم گفت که این توافق «کارهای اشتباه گذشته را جبران می‌کند.» وی امضای این توافق را راهی برای تحقق عدالت اقتصادی برای کارگران آمریکایی توصیف کرد.

طبق این توافق صادرات آمریکا به چین افزایش چشمگیری پیدا می‌کند به‌طوری‌که پکن در یک دوره‌ی دو ساله ۲۰۰ میلیارد دلار کالای بیشتر از آمریکا در مقایسه با سال ۲۰۱۷ خریداری می‌کند. آمریکا با این اقدام می‌خواهد کسری تجاری این کشور در مقابل چین را که در سال ۲۰۱۸ به رقم ۴۲۰ میلیارد دلار رسیده بود جبران کند.

در مقابل آمریکا از اعمال تعرفه‌های جدید روی کالاها و خدمات چین خودداری می‌کند و نیمی از تعرفه‌های اعمال‌شده روی ۱۲۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چین را هم از ۱۵ درصد به ۷٫۵ درصد کاهش می‌دهد.

خرید هواپیما، خودرو، قطعات خودرو، ماشین‌های کشاورزی و ابزارآلات پزشکی ازجمله کالاهایی است که چین باید از آمریکا طبق این قرارداد خریداری کند. همچنین در بخش کشاورزی نیز میزان خرید چین از ایالات‌متحده نسبت به سال ۲۰۱۷ باید با افزایش ۳۲ میلیارد دلاری روبرو شود.

در بخش انرژی نیز پکن باید خریدهای خود از واشنگتن را تا حدود ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

پیش‌بینی می‌شود این توافق آتش ۱۸ ماهه درگیری تعرفه‌ای بین این دو کشور را فعلاً خاموش کند. یک ماه پیش این توافق ۸۶ صفحه‌ای حاصل‌شده بود اما امروز به‌طور رسمی بین دو کشور به امضا رسید.

در این توافقنامه همچنین قیدشده است که چنانچه چین بخشی از آن را نقض کند، آمریکا می‌تواند همه‌ی تعرفه‌های لغو شده را دوباره بر کالاهای چینی تحمیل کند. قرار است به‌زودی مذاکرات برای فاز دو توافق تجاری آغاز شود.

/ا.م