واکنش شورای نگهبان بە سخنان حسن روحانی درباره‌ی رد صلاحیت کاندیداها

دفتر ریاست‌جمهوری ایران سخنان سخنگوی شورای نگهبان را سخیفانه خواند

اربیل (کردستان۲۴)- در پی سخنان رییس‌جمهوری ایران در واکنش به رد صلاحیت‌های انتخابات مجلس که گفته بود که نمی‌توان با یک جناح کشور را اداره کرد، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه ۲۵دی‌ماه در توییتی نوشت: " پیشگامی رییس‌جمهور در این پروژه ضد ملی تأسف‌بار است."

چند ساعت بعد از توییت عباس کدخدایی، دفتر رییس‌جمهوری ایران در پاسخی نوشت: "متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان در واکنشی کاملاً شتاب‌زده... با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رییس‌جمهور اعلام موضع کرده است."

حسن روحانی، صبح روز چهارشنبه ۲۵ دی در جلسه‌ی هیئت دولت خطاب به دست اندرکاران انتخابات گفتەبود: "همه‌ی آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم، آنجایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آن را رد کنید اما آنجاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل‌اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد."

رییس جمهوری ایران تصریح کرد: "مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه‌ی احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعاً ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام ۸۳ میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف، باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است درحالی‌که شما یک جناح و جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. باید حواسمان را جمع کنیم."

چند ساعت پس‌ازاین سخنان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توییتی نوشت: "جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس‌جمهور در این پروژه ضد ملی تأسف‌بار است." وی افزود: "البته نمی‌دانستیم عدم تأیید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است."

کامبیز مهدی زاده، داماد حسن روحانی در حوزه‌ی انتخابیه‌ی تبریز، آذرشهر و اسکو ثبت‌نام کرده بود، رد صلاحیت شده است.

کامبیز مهدی زاده، داماد حسن روحانی در حوزه‌ی انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو ثبت‌نام کرده بود، رد صلاحیت شده است.

شورای نگهبان روز دوشنبه ۲۳ دی‌ماه نتایج رسمی بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی را اعلام کرد. طبق نتایج اعلام‌شده، صلاحیت حدود ۳۰ درصد از نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی از سوی این نهاد ناظر احراز نشده است. همچنین صلاحیت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس کنونی برای نامزدی در انتخابات بعدی هم به تأیید شورای نگهبان نرسیده است.

/ا.م