آمریکا ایرانیان را از دریافت ویزای بازرگانی محروم کرد

محرومیت از دریافت ویزای بازرگانی آمریکا برای ایرانیان بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تشکیل می‌دهد

اربیل (کردستان۲۴)-  اداره‌ی خدمات شهروندی و مهاجرت در آمریکا روز چهارشنبه ۲ بهمن‌ماه اعلام کرد که ازاین‌پس برای اتباع ایرانی روادید بازرگانی و سرمایه‌گذاری (ویزای نوع E-1 و E-2) برای ورود به ایالات‌متحده صادر نمی‌شود.

در بیانیه‌ی اداره‌ی خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا تصریح شده است که این تصمیم پس از انقضای پیمان مودت میان دو کشور و با صلاحدید مقامات آمریکایی اتخاذ شده و از روز پنجشنبه به اجرا درخواهد آمد.

دو کشور ایران و آمریکا سال ۱۹۵۵ میلادی/1334 شمسی قراردادی موسوم به پیمان مودت را برای تسهیل در روابط اقتصادی و حقوق کنسولی به امضاء رسانده بودند. این پیمان سوم اکتبر سال گذشته میلادی به‌صورت یک‌جانبه از سوی آمریکا لغو شد.

به‌موجب تصمیم جدید مقامات آمریکایی شهروندان ایران ازاین‌پس از حق دریافت ویزای بازرگانی و سرمایه‌گذاری محروم می‌شوند و آن دسته از ایرانی‌ها که به‌واسطه‌ی این ویزا به همراه خانواده‌هایشان در آمریکا اقامت دارند، باید پس از انقضای مهلت روادید خود خاک آمریکا را ترک کنند.

بر اساس قوانین آمریکا اتباع کشوری‌های دیگر که ویزای نوع E-1 و E-2 را داشته باشند اجازه دارند به همراه خانواده خود برای انجام فعالیت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های آمریکایی به این کشور سفر کنند و یا در آنجا اقامت داشته باشند.

/ا.م