روحانی: رژیم گذشته اگر به مردم اجازه‌ی انتخاب می‌داد سرنگون نمی‌شد

روحانی از مردم ایران خواست با انتخابات قهر نکنند

اربیل (کردستان۲۴)- روحانی روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن در جریان سخنرانی خود در میدان آزادی تهران گفت: "اگر رژیم فاسد قبل به مردم اجازه‌ی انتخابات می‌داد دیگر نیازی به انقلاب نبود؛ اگر آن رژیم مردم را آزاد می‌گذاشت تا در نوع حکومت و قانون اساسی، حکومت و قانون اساسی موردنظر خود را برگزینند و میان استقلال و وابستگی، استقلال را انتخاب کنند و به یک انتخابات سالم آزاد ملی تن می‌داد انقلابی نمی‌شد."

حسن روحانی گفت: "انقلاب اسلامی ایران برای این بود که در انتخابات در کشور بسته‌شده بود؛ انسداد در و دروازه انتخابات مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره و راه را برای انتخابات باز کند."

رییس جمهوری ایران  مردم را فراخواند تا ضمن مطرح کردن انتقادهای خود، در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و از آن "قهر" نکنند. او این انتخابات را "انتخاباتی در میان همه انتخابات‌ها" توصیف کرد و گفت: "حال ممکن است در این انتخابات گله و انتقادی داشته باشیم. این اشکالی ندارد چراکه انتقاد آزاد است. انتقاد باشد، منتقد باشیم اما انفعال نباشد و منفعل نباشیم."

حسن روحانی افزود: "به خاطر این کار یا آن کار نباید با صندوق رأی قهر کنیم. چراکه انتخابات و صندوق رأی منجی ما است و در دهه پنجم انقلاب که یک سال از آن گذشته است باید شاهد انجام خیلی از اصلاحات در کشور باشیم و نظام جمهوری اسلامی ما باید در سایه رأی و حضور مردم نوسازی، سالم‌تر و شکوفاتر شود. نباید با صندوق رأی و انتخابات قهر کنیم. بلکه به هر صورتی که هست باید پای صندوق انتخابات برویم."

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود نیز تأکید کرد: "ممکن است برخی فکر کنند یا جمهوری یا اسلامی. این غلط است. ممکن است برخی فکر کنند ما جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلام تقویت شود اما با همه احترام می‌گویم که اشتباه می‌کنید دوستان. تضعیف جمهوری به تقویت اسلام نمی‌انجامد."

روحانی در سخنرانی خود درعین‌حال تأکید کرد که هر بار حضور مردم ایران در دوره‌های مختلف ۴۱ سال گذشته در انتخابات، نشان‌دهنده‌ی تأیید آنها بر نظام جمهوری اسلامی بوده است.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار است هم‌زمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در روز دوم اسفندماه برگزار شود. شورای نگهبان که از سوی اعضایش "نهادی مقدس" خوانده می‌شود، مسئولیت تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را بر عهده دارد.

هم‌زمان با رد صلاحیت گسترده نامزدهای جناح موسوم به اصلاح‌طلب و "بلاتکلیفی" این جریان، اصولگرایان فهرست نامزدهای خود را ارائه داده‌اند که محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران، در رأس آن قرار دارد. قالیباف که از او به‌عنوان رییس آینده مجلس شورای اسلامی نام برده می‌شود، با اتهام‌های مالی بسیاری روبه‌رو است. جبهه پایداری، جریان تندروی منتسب به محمدتقی مصباح یزدی نیز فهرستی ۶۰ نفره از نامزدهای مقدماتی خود را برای تهران منتشر کرده است.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی مردم را به شرکت در انتخابات مجلس این کشور ترغیب می‌کنند، همەی احزاب و جریان‌های مخالف جمهوری اسلامی از مردم خواسته‌اند در این انتخابات شرکت نکنند.

/ا.م