آمریکا درباره‌ی حمل‌ونقل نفت به شرکت‌های کشتی‌رانی هشدار داد

آمریکا از کشتی‌های نفت‌کش خواسته است سیستم‌های ردیاب خود را خاموش نکنند

اربیل (کردستان ۲۴)- دیوید پیمان، مدیرکل امور مالی و تحریم‌ها در وزارت خارجه‌ی آمریکا، روز دوشنبه ۱۹ اسفند، گفت: ایالات‌متحده اشخاص و شرکت‌هایی که با هر ملیتی، به‌نوعی در ذخیره‌سازی و حمل و فروش نفت و محصولات پتروشیمی یا فرآورده‌های نفتی به ایران کمک کنند و مرتکب تخلف و نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران شوند را شناسایی و با آنها برخورد می‌کند.

به گزارش رویترز، مدیرکل امور مالی و تحریم‌ها در وزارت خارجه‌ی آمریکا، گفت که ایالات‌متحده کاپیتان‌های کشتی‌های مختلف را تشویق می‌کند تا از هرگونه نقل‌وانتقال از راه کشتی به کشتی که محموله‌ی آن مشمول قوانین تحریم است،  عکس‌برداری کرده و تصاویر را برای مقامات دولت ارسال کنند.

پیمان، همچنین گفت که ایالات‌متحده در فهرست هشدارهای خود که به‌منظور جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها علیه تهران صورت می‌گیرد، به نفت‌کش‌ها توصیه کرده است تا دستگاه‌های ردیاب خود را هرگز خاموش نکنند تا موقعیت آنها در هر نقطه‌ای روی آب قابل‌شناسایی باشد.

پیمان دراین‌باره به "بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها"، که از تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند، گفت که در صورت رعایت نکردن این موضوع مهم توسط کشتی‌ها، خود آنها در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند.

همزمان، سازمان بین‌المللی دریانوردی همه‌ی کشتی‌ها را ملزم کرد برای ایمنی بیشتر و عملکرد شفاف، همواره از ردیاب‌ها استفاده کنند تا در هرزمانی قابل‌شناسایی و تعیین موقعیت باشند.

 پیش‌تر گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه برخی کشتی‌ها برای مخفی کردن موقعیت خود در زمان فعالیت‌های غیرقانونی، دستگاه‌های ردیاب را خاموش می‌کنند.

/ا.م