دبیر کل سازمان ملل خواستار کمک جامعه‌ی جهانی به ایران شد

وزیر امور خارجه‌ی ایران در نامەای بە دبیر کل سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیە ایران شدە بود

اربیل (کردستان۲۴)- آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد پس از دریافت نامەی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی ایران، از جامعه‌ی جهانی خواست تا در مبارزه با ویروس کرونا به ایران کمک کنند.

محمدجواد ظریف، روز پنج‌شنبه در نامه‌ای خطاب به آتونیو گوترش خواستار رفع تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای مقابله با ویروس کرونا شده و گفته بود تهران از صندوق بین‌المللی پول پنج میلیارد دلار درخواست کمک اضطراری کرده است.

استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل نیز در واکنش به نامه‌ی ظریف گفت که دبیر کل این سازمان، از جامعه‌ی جهانی خواسته است درزمینه‌ی تأمین نیازهای دارویی و تجهیزاتی برای مقابله با ویروس کرونا به ایران کمک کنند.

دوژاریک گفت، دبیر کل سازمان ملل «عمیقاً» از وضعیت شیوع کرونا در ایران نگران است و همچنین از کمبودهای جهانی درزمینه‌ی اقلام مبارزه با ویروس کرونا نیز آگاه است، اما از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد به ایران کمک کنند.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کردە است ۵۰ میلیارد دلار تسهیلات برای کمک به کشورها در نظر گرفته است.

کیانوش جهان پور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز جمعه۲۳ اسفند در کنفرانس خبری روزانه‌ی خود گفت، قربانیان ویروس کرونا در کشور از ۵۰۰ نفر و آمار کل مبتلایان از ۱۱ هزار نفر فراتر رفته است.

/ا.م