درخواست روحانی از مردم آمریکا برای رفع تحریم‌ها

روحانی: دشمنی و فشار و تحریم هیچ‌گاه موفقیتی به همراه نداشته و نخواهد داشت

اربیل (کردستان۲۴)- حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در نامه‌ای که روز جمعه اول فروردین ۱۳۹۹ به مناسبت عید نوروز خطاب به "مردم آمریکا" منتشر کرد،  گفته است از دولت خود و کنگره ایالات‌متحده بخواهند تحریم‌ها علیه ایران لغو شود.

رییس‌جمهوری ایران در بخشی از این نامه نوشته است: "من به نام عدالت و انسانیت، وجدان‌های پاک و فطرت‌های الهی شمارا مخاطب قرار داده و از شما می‌خواهم دولت و نمایندگان خود در کنگره آمریکا را آگاه کنید که دشمنی و فشار و تحریم هیچ‌گاه موفقیتی به همراه نداشته و نخواهد داشت."

حسن روحانی هشدار داده است: " در شرایط یک همه‌گیری خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشینگتن فاصله‌ی چندانی ندارند و هر سیاست کوته‌بینانه و خصمانه‌ای که بخواهد موجب تضعیف نظام پزشکی و محدودیت منابع مالی در مدیریت بحران در ایران شود، تأثیر مستقیم بر روند مبارزه با این همه‌گیری در سایر کشورها خواهد داشت."

دولت آمریکا پیش‌تر پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با کرونا کرده بود، اما جمهوری اسلامی آن را رد کرد. آمریکا همچنین می‌گوید صادرات اقلام انسان دوستانه و دارو به ایران شامل تحریم نیست. اما روحانی می‌گوید تحریم‌های دولت آمریکا موجب شده است افراد زیادی از شهروندان عادی ایران سلامتی، کار و درآمد خود را از دست بدهند. وی همچنین گفت: اکنون زمان آن است که ملت آمریکا "بر سر دولت آمریکا با صدای بلند فریاد برآورد و از او پاسخ بخواهد".

آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران تا ظهر روز جمعه، اول فروردین به ۱۴۳۳ نفر رسیده است.

آمریکا اردیبهشت سال ١٣۹۷ با متهم کردن ایران بە حمایت از تروریسم از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی را علیه این وضع کرد.

/ا.م