مقام‌های سابق اروپایی و آمریکایی خواستار کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند

مادلین آلبرایت، ویلیام کوهن و چاک هیگل، وزیران پیشین خارجه و دفاع آمریکا خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شدند

اربیل (کردستان۲۴)- ۲۴ تن از مقام‌های فعلی و پیشین اروپایی و آمریکایی با اشاره به بحران کرونا، از رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستند که با کاستن از تحریم‌ها علیه ایران "بالقوه جان صدها هزار تن را نجات دهد".

روزنامه‌ی "گاردین" گزارش کرد بیانیه این ۲۴ تن که روز دوشنبه ۱۸ فروردین منتشر شد، با اشاره به بحران جهانی کرونا، از دولت آمریکا خواسته است که برای حمایت از ایران در مقابله با کرونا پنج گام مشخص بردارد و به گام‌های احتمالی بعدی نیز بیندیشد.

این بیانیه را ازجمله مادلین آلبرایت، ویلیام کوهن و چاک هیگل، وزیران پیشین خارجه و دفاع آمریکا، و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، و همچنین چهار دبیر کل پیشین ناتو این بیانیە را امضا کرده‌اند.

پنج اقدامی که این دیپلمات‌ها پیشنهاد کرده‌اند، «معافیت بیشتر در اقلام بشردوستانه»، «افزایش کارمندان اوفک (در وزارت خزانه‌داری آمریکا)»، «ارسال نامه‌های تضمینی و آرامش‌دهنده به بانک‌ها در جهان»، «به‌روزرسانی مقررات مربوط به کانال سوئیس» و «ابراز حمایت از اینس‌تکس» را شامل می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر نیز دوشنبه ۱۸ فروردین، با انتشار بیانیه‌ای گفته است که تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ی آمریکا علیه ایران روی توان دولت این کشور در پاسخ مناسب به پیامدهای فزاینده‌ی همه‌گیری بیماری کرونا اثر منفی می‌گذارند.

کنت راث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه گفتە است: «همین‌که ایرانی‌ها با دولتی به فکر منافع خود و ستمگر روبه‌رو هستند که حتی باوجود خطر بیماری کرونا بازداشت‌شدگان اشتباه در زندان‌های مملو از زندانی را آزاد نمی‌کند، به‌اندازه‌ی کافی بد است. اما همچنین بد و سنگدلانه است که دولت ترامپ با محروم کردن ایرانیان از دسترسی به منابع پزشکی حیاتی موردنیازشان، به مشکلات آن‌ها می‌افزاید.»

/ا.م