Irak'ta il meclisi seçimleri için "özel oylama"

Kürdistan Bölgesi'nin 3 ilinde güvenlik güçleri ve iç göçmenler için sandıklar kuruldu

HABER MERKEZİ

Irak'ta güvenlik güçleri, 18 Aralık'ta yapılacak yerel seçimler için sandık başına giderken, Kürdistan Bölgesi’nin 3 ilinde de iç göçmenler ile Irak savunma ve içişleri bakanlıklarına bağlı güçlerin oy kullanabilmesi için sandıklar kuruldu.

Erbil ilinde bulunan 15 bin 492 asker ve güvenlik görevlisinin oy kullanabilmesi için 12 merkez kurulurken, ildeki  5 bin 23 iç göçmenin oylarını kullanabilmesi için de 7 merkez kuruldu.

Süleymaniye’de bulunan 23 bin 402 asker ve güvenlik görevlisi için 15 oy merkezi, 3 bin 815 iç göçmen içinde 5 oy merkezi kuruldu.

Duhok’taki 14 bin 788 güvenlik görevlisinin  oy kullanabilmesi için 11 merkez, ilde bulunan 39 bin 422 iç göçmen için de 23 oy merkezi oluşturuldu.

Irak’taki il meclislerinin belirleneceği seçim için güvenlik güçleri ve iç göçmenlerin dışındaki vatandaşlar, 18 Aralık'ta oy kullanacak.

Şems Seçim İzleme Ağından yapılan açıklamada, “Kürdistan Bölgesi ve Irak'taki oy verme makinelerinden bazılarının arızalanması birçok oy verme merkezindeki süreci aksattı.” denildi.

Kurdistan24 muhabiri Renas Ali, Hasan Şam 2 Kampı’nda kurulan oy merkezindeki makinelerin arızalanması nedeniyle oy verme işleminin gerçekleştirilemediğini aktardı.

Renas Ali, söz konusu merkezde 485 kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğunu ancak elektronik cihazların seçmenlerin parmak izlerini okumadığını, bunun da süreci sekteye uğrattığını bildirdi.

Irak’taki il meclislerinin belirleneceği seçim için güvenlik güçleri ve iç göçmenlerin dışındaki vatandaşlar, 18 Aralık'ta oy kullanacak.

Yerel seçimlerin en son 2013'te yapıldığı Irak’ta, 18 Aralık 2023’te seçim bitene kadar güvenlikte "yüksek alarm" seviyesine geçildi.​​​​​​​