Erbil'den Bağdat'a Qeladze katliamı için sorumluluk çağrısı

Kürdistan Bakanlar Kurulu, Baas rejiminin 43 yıl önce Qeledze’de gerçekleştirdiği katliamı anarak Bağdat yönetimine ahlaki ve yasal sorumluluklarını hatırlattı.

Haber Merkezi

Baas rejiminin 1974’te Süleymaniye’nin Qeladze ilçesinde gerçekleştirdiği katliamın yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yayınlayan Kürdistan Bakanlar Kurulu, katliamda şehit edilen 467 Kürdü anarak Irak hükümetinden de ahlaki ve yasal sorumluluklarını hatırlattı.

Her zaman Kürdistan’ın direniş ve aynı zamanda bilim merkezi olmuş Qeladze’nin şoven Baas rejiminin hedefi olduğunun belirtildiği açıklamada şunlar belirtildi:

“Vahşice işlenen Qeladze katliamından 43 yıl sonra bugün, Şehit olmuş Peşmergenin kahramanca mücadelesi ve Kürdistan halkının dirayetli ve iradeli tutumu sayesinde Kürdistan onlarca Üniversite ve bilim merkezlerine sahiptir. Bu merkezlerde her yıl binlerce Kürdistan çocuğu her alanda kendini yetiştirip geliştiriyor.

BAĞDAT’A AHLAKİ VE YASAL SORUMLULUK ÇAĞRISI

Peşmergenin kahramanca mücadelesi sayesinde, Kürdistan halkının çocuklarının kanı pahasına Kürdistan’ı teröristlere karşı korunduğunun belirtildiği açıklamada Irak hükümetinden de ahlaki ve yasal sorumluluklarını yerine getirmesi istendi.

Açıklamada konuyla ilgili şunlara değinildi:

“Kürdistan hükümeti, hep olduğu gibi, binlerce Kürt gencinin uğrunda şehit düştüğü büyük amaç için mücadeleyi devam ettirecektir ve bu vesileyle Federal Irak hükümetine ahlaki ve yasal sorumluluklarını yerine getirip Kürt halkının maruz kaldığı tüm katliamlar için yapması gereken maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirmesini istemektedir.