Demirtaş'ın avukatları: 120 gündür duruşma için gün verilmiyor

Hasan KÖSEN/Diyarbakır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları, 120 gün geçmesine rağmen hala duruşma günü verilmediğini belirterek, "Mahkemeler bu tarihi davada bu tarihi vebalin altına girmek istemiyor" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları Diyarbakır'da düzenledikleri basın toplantısı ile dava dosyaları ve yargılama sürecine ilişkin bilgilendirme yaptı. Avukatlar adına açıklamayı yapan Av. Mahsuni Karaman, Demirtaş hakkında basın açıklaması, miting ve toplantı konuşmaları, kurum ve kuruluşların daveti üzerine yaptığı konuşmalar, Meclis çalışmaları sırasındaki sözleri ve partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmalar nedeniyle toplam 96 adet fezleke hazırlandığını söyledi.

'FEZLEKELERDEN 28'İNİ HAZIRLAYAN SAVCILAR FETO'DEN İHRAÇ EDİLDİ'

"Fezlekelerin düzenlenme tarih ve yoğunluğu, maalesef yargının içinde bulunduğu durumun ibret verici yanını ortaya koymaktadır" diyen Karaman şu bilgileri verdi: "Fezlekelerin 39 tanesi Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2 hükmü uyarınca terör örgütü propagandasından; 10 tanesi TCK 215 hükmü uyarınca suç ve suçluyu övmekten; 17 tanesi 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten; 4 tanesi TCK 314/2 uyarınca örgüt üyesi olmaktan; 7 tanesi TCK 220/6 uyarınca örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemekten; 9 tanesi TCK 301. Maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti kurum ve organlarını aşağılamaktan; 7 tanesi TCK 299 uyarınca Cumhurbaşkanı'na hakaretten; 3 tanesi ise TCK 125 uyarınca Başbakan ve diğer kişilere hakaretten düzenlenmiştir. Bunun dışında, her fezlekede iftira, Seçim Kanunu'na muhalefet gibi çeşitli suçlara ilişkin sevk maddeleri de yer almaktadır. Bir adet fezleke ise halen soruşturma aşamasında olup davaya dönüşmemiştir. Tespit edebildiğimiz kadarıyla, müvekkil hakkında düzenlenen toplam 96 adet fezlekeden, 28 adet fezlekeyi düzenleyen ve aralarında Başsavcı ile Başsavcı vekillerinin de olduğu 10 savcı, FETÖ üyeliği nedeniyle ihraç edilerek tutuklanmıştır."

‘‘KÜRDİSTAN' İFADESİNDEN BERAAT, ‘HÜKÜMET TERÖRÜ' İFADESİNDEN 5 AY CEZA ALDI'

Demirtaş hakkında, tutuklu bulunduğu dosya haricinde, Diyarbakır, Mardin, Erciş, Siirt, Doğubeyazıt, Ankara, Mersin, İstanbul, Bakırköy, Silopi, Kayseri, Şırnak, Viranşehir Asliye Ceza Mahkemelerinde; Midyat, Adana, Elazığ ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemelerinde toplam 29 adet dava açıldığı bilgisini veren avukat Karaman, Demirtaş'ın Midyat'ta kullandığı ‘Kürdistan' ifadesi nedeniyle açılan davadan beraat ettiğini, Doğubeyazıt'ta 'Hükümet terörü' ifadesi nedeniyle 5 ay ceza verildiğini ve cezayı veren hakimin de FETÖ davasından ihraç edildiğini söyledi.

'120 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN DURUŞMA GÜNÜ VERİLMİYOR'

Karaman değişik Cumhuriyet Başsavcılıklarınca hazırlan 31 adet fezleke nedeniyle açılan tüm soruşturma dosyalarının, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca birleştirildiğini ve tek soruşturma dosyası haline getirilerek müvekkilleri hakkında dava açıldığını belirterek, "Müvekkilin tutuklanması üzerinden 7 ayı aşkın bir süre, iddianamenin kabulü üzerinden ise yaklaşık 120 gün geçmesine rağmen henüz duruşma günü verilmemiştir" dedi.

'MAHKEMELER BU TARİHİ VEBALİN ALTINA GİRMEK İSTEMİYOR'

Gazetecilerin "Yargılamadan niye kaçılıyor" sorusu üzerine Karaman, "Bu davanın açılışının, bu davanın yürütülüşünün siyasi amaçlarla yürüyor olması, bunun açık olması, tarihe not düşürecek bir davada kimse bu sorumluluk altına, bu tarihi vebalin altına girmek istemiyor" şeklinde cevap verdi