Mistura'ya ENKS mektubu soruldu

Yarın başlayacak 6'ıncı Cenevre görüşmeleri öncesi konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, "Suriye'deki Kürtler de hiçbirimizin göz ardı edemeyeceği önemli bir topluluk" dedi.

Haber Merkezi- Yarın başlayacak 6'ncı Cenevre görüşmeleri öncesi konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, "Suriye'deki Kürtler de hiçbirimizin göz ardı edemeyeceği önemli bir topluluk" dedi.


BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Suriye sorununa çözüm üretmek için İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenecek görüşmeler öncesi basın toplantısı düzenledi.
6. tur görüşmelerin yarın başlayacağını ve gidişata göre 19 veya 20 Mayıs'ta sona ereceğini belirten Mistura görüşmelerde, geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörle mücadele konularının da detaylı şekilde ele alınacağını söyledi.


Mistura, Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana'da Suriye'de "çatışmasız bölgelerle" ilgili imzaladığı muhtıranın ardından 6. tur görüşmelerinin daha önem kazandığına dikkat çekti.
Bir gazetecinin, Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) Suriye Kürtlerinin beklentilerini içeren mektubun kendisine ulaşıp ulaşmadığı yönündeki soru üzerine Mistura, "Aldığım bu tür mektuplar konusunda yorum yapmayacağım. Fakat bana ulaşan her mektubu ciddiyetle okuyorum. Bilindiği üzere MYK içinde Kürt temsilciler de var. Suriye'deki Kürtler de hiçbirimizin göz ardı edemeyeceği önemli bir topluluk" diye konuştu.


22 Mart'ta başlayıp 31 Mart'ta sona eren 5. tur Cenevre görüşmeleri sırasında ENKS, Suriye muhalefetinin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK), Mistura’ya sunulmak üzere Suriye’deki Kürtlerin taleplerini ve çözüm önerilerini içeren bir mektup vermişti.


SMDK’nın söz konusu mektubu Mistura’ya vermemesi üzerine ENKS ile SMDK arasında kriz çıkmış, ENKS bu tutumun devam etmesi halinde bağlı bulunduğu SMDK bünyesinden çekilebileceği uyarısında bulunmuştu.
Daha sonra yapılan görüşmelerle sorun giderilmişti.