Vartolu Eda, TEOG Türkiye birincisi oldu

Muş Vartolu Eda Beytaş, TEOG sınavında 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincisi oldu.

Haber Merkezi

Muş Varto'da iki odalı bir evde yaşayan Eda Beytaş, TEOG'da 120 sorunun tamamını doğru yaparak Türkiye birincileri arasında yer aldı. Eda Beytaş Muş'taki tek Türkiye birincisi değil; kentteki 4'ü kız 6 öğrenci daha aynı şekilde tüm soruları doğru yanıtlayarak dereceye girdi.

TEOG'da Türkiye birincisi olan Eda Beytaş’ın yanı sıra 4’ü kız 6 öğrenci daha 120 sorunun tamamını doğru cevapladı.

Varto ilçesine 20 kilometre mesafedeki Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasında yıkık dökük iki odalı bir evde yaşamlarına devam eden ve taşımalı eğitim sistemiyle Çaylar Köyü Yatılı Bölge Ortaokuluna giden Eda Beytaş, 26-27 Nisan’da gerçekleştirilen TEOG ikinci dönem sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında yer aldı.

Okuldan arta kalan zamanlarında ailesine yardım ettiğini belirten Eda, TEOG sınavında Türkiye birincileri arasında yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Köyde imkanlarının çok fazla olmadığını, ancak eksiklerini okul idaresi ve arkadaşlarının yardımıyla giderdiğini anlatan Beytaş, "Hedefim iç mimar olmak. Güzel bir okulda eğitim almak istiyorum. TEOG birincisi olduğumda bu mutluluğu sadece ailemle yaşamadım. Beni tanıyan ve tanımayan pek çok kişi beni arayıp tebrik etti." dedi.

Baba Nazim Beytaş ise hayvancılıkla uğraştığını ve zor bir coğrafyada yaşadıklarını belirtti. İki kızının olduğunu ve onları maddi imkansızlıklar içerisinde okuttuğunu vurgulayan Beytaş, “Öğrencilerimin başarısını özellikle öğretmenlerin verdiği emeğe dayandırıyorum. Büyük çabalar gösterdiler, ellerinden gelen çabaları sarf ettiler. Evde dersin dışında da ailesine yardımcı oldular. Çocuklarım evde çalıştılar. Bu zor koşullara rağmen Ezgi geçen yıl TEOG’da Türkiye birincisi oldu. Eda da bu sene Türkiye birinciliğini kazandı. Bu zor koşularda başarıyı sağladıkları için onlarla gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA