UNICEF: Musul’da 100 bin çocuk büyük tehlike altında

UNİCEF Musul’un Musul’un batısında DAİŞ’in elinde bulunan bölgelerde yaşayan çocukların hayati tehlike altında olduğunu duyurdu.

Haber Merkezi- UNİCEF Musul’un batısında DAİŞ’in elinde bulunan bölgelerde yaşayan çocukların hayati tehlike altında olduğunu duyurdu. UNİCEF’in açıkladığı raporda şimdiye kadar onlarca çocuğun canlı kalkan olarak kullanılırken öldüğü ve 100 bin çocuğun da hayati tehlike altında olduğu belirtildi.


Musul’un batısından aldıkları haber ve raporların endişe verici bilgiler içerdiğini açıklayan UNİCEF raporunda, "Çocukların yaşamları tehlikede. Çocuklar öldürüldü, yaralandı ve canlı kalkanı olarak kullanıldı. Çocuklar, hiç kimsenin şahit olmaması gereken korkunç bir şiddet yaşıyor veya bunlara tanık oluyorlar. Binlerce çocuk, savaş ve şiddete katılmak zorunda bırakıldı." ifadelerine yer verdi.


UNICEF'in Irak Temsilcisi Peter Hawkins yaptığı açıklamada, Eski Musul ve Musul’un batı yakasında 100 bin çoçuğun açlık, hastalık çektiğini ve çok kötü sağlık koşullarında yaşadığını belirterek, "Çoğu kişi çatışmalar ortasında kaldı ve çapraz ateşte yakalandı. Ayrıca bölgede hastanelerin ve diğer tıbbi tesislerin saldırıya uğradığı bildirildi." dedi.


"Sivillere ve sivil altyapıya, hastanelere, kliniklerine, okullara, evlere ve su sistemlerine yapılan saldırılara derhal son verilmelidir" diyen Hawkins, batı Musul'daki tüm partileri ve güçleri insancıl hukuka göre yükümlülükleri doğrultusunda çocukların güvenliğine her zaman öncelik verme konusunda daha dikkatli olmaları çağrısında bulundu.
Batı Musul’a operasyon 19 Şubat 2017’de başladı. DAİŞ’in bu bölgede elinde sadece küçük bir bölge kaldı.