Şam yönetimine ait savaş uçağı düşürüldü iddiası

ÖSO'ya bağlı askeri muhalif gruplardan Usud el-Şarkiyye birliği, Şam kırsalında Şam yönetimine ait bir savaş uçağını düşürdüğünü ileri sürdü.

Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı askeri muhalif gruplardan Usud El-Şarkiyye, Suriye rejimine ait bir savaş uçağını düşürdüğünü iddia etti.

Suriye'nin güneydoğu kesimlerinde faaliyet gösteren Usud el-Şarkiyye, Twitter hesabından, Şam'ın doğu kırsalında bulunan Dumeyr askeri havaalanından kalkan Şam yönetimine ait Mig21 tipi savaş uçağının Tel Dekve bölgesinde düşürüldüğü bilgisini paylaştı.

Grup, ayrıca pilotun öldüğünü de öne sürdü.

Diğer yandan, Suriye yönetimine bağlı güçler ve İran destekli yabancı milislerin Şam Çölüne bağlı Alyaniyye ve El-Ketibe El-Mehcüre köylerini ele geçirdiği öğrenildi.

ÖSO'a bağlı birliklerden Şehit Ahmet El-Abdo ve Usud El-Şarkiyye, Suriye rejimine karşı başlattıkları operasyonda, rejim güçleri ve İran destekli Şii milislerin Şam çölünde ilerleyişini püskürttüklerini bildirdi.

Usud El-Şarkiye, Tel Dekve bölgesini geçen mart ayında terör örgütü DAİŞ'ten temizlemişti.

DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonda bulunan ABD savaş uçakları, 18 Mayıs'ta, düşürüldüğü iddia edilen uçağın düştüğü noktadan 170 kilometre uzaklıktaki El-Tanf bölgesinde Şam yönetimine ait bir askeri konvoyu vurmuştu. Konvoyun, bölgede ABD'nin eğitim verdiği ÖSO'ya bağlı Ceyş'ul-Muğavir birliğini korumak için vurulduğu iddia edilmişti.