Rossneft petrolü satın alacak, boru hattını genişletecek

Kürdistan Hükümeti Bakanlar Kurulu, Rusya ile varılan petrol anlaşmasını görüşmek için toplandı.

Haber Merkezi

Kürdistan Hükümeti Bakanlar Kurulu, Rusya ile varılan petrol anlaşmasını görüşmek için toplandı.

Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında yapılan toplantıda, anlaşmanın Kürdistan ekonomine katkıları ve siyasi etkileri değerlendirildi.

Başbakan Barzani toplantıda yaptığı değerlendirmede, St. Petersburg temasları sırasında Rusya Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın yanı sıra çok sayıda diplomatik görüşmeler yaptıklarını belirterek, söz konusu görüşmelerde Kürdistan’ın DAİŞ saldırılarıyla birlikte yaşadığı ekonomik sıkıntıları değerlendirdiklerini aktardı.

Kürdistan hükümeti ve halkının Rusya ile olan ekonomik ve kültürel ilişkilerini dikkatle takip ettiğini vurgulayan Başbakan Barzani, "Rusya ile geliştirdiğimiz tarihi ilişkilerin devam etmesinden yanayız. Çünkü Rusya, ekonomi ve siyasi anlamda dünyanın önemli bir gücüdür. İlişkiler iki ülke çıkarınadır” dedi.

KÜRDİSTAN’DAN ALIP ALMANYA’DA İŞLETECEK

Rusya ile yapılan petrol anlaşmasının Kürdistan’ın yaşadığı ekonomik kriz ve diğer ülkelerle olan ekonomik sıkıntıların aşılmasına önemli katkı sunacağını dile getiren Neçirvan Barzani, “Yüzde 50’si Rusya hükümetine ait olan Rossneft şirketi ile yaptığımız anlaşmaya göre ilk etapta 3-4 ay içinde Kürdistan Bölgesi’nde enerji faaliyetlerini yürütecek. Bu anlaşma hem ekonomi hem de siyasi açıdan ülkemiz için faydalı olacaktır. Üç yıllık zorlu bir süreçten sonra Kürdistan piyasasına yeniden bir güven kazandıracaktır” diye konuştu.

Varılan anlaşma kapsamında Rossneft şirketinin, Kürdistan petrolünü satın alacağını bildiren Başbakan Barzani, Rossneft’in aldığı petrolü Almanya’da bulunan 25 petrol rafinerinden 5’inde işleyeceğini aktardı.

SİYASİ VE EKONOMİK AÇIDAN KÜRDİSTAN’IN ÇIKARINA

Başbakan Barzani, anlaşma kapsamında Rossneft’in, Kürdistan’ın günlük 700 bin varil kapasiteli petrol boru hattını genişleteceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani de Rossneft şirketi ile yapılan anlaşmanın Kürdistan’ın siyasi ve ekonomik çıkarına olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi, “Kürdistan’ın gaz ve petrolüne ilişkin 2007’de çıkarılan kanunun özelikle 5. maddesinde anlaşmaları imzalamak için Kürdistan Parlamentosu tarafından Gaz ve Petrol Kurulu yetkilendirildi. Rossneft şirketi ile yapılan anlaşmaya göre başlangıç için 5 petrol rafinesinde üretim yapılacak ve gaz ve petrol kanununa göre de son anlaşma Gaz ve Petrol Kurulu tarafından onanacak.”