AİHM'den KHK başvurusuna ret

Haber Merkezi- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) KHK ile ihraç edilen öğretmenin davası hakkında karar vermeyerek, OHAL Komisyonu'na başvurmasını istedi.

AİHM'den yapılan açıklamada "OHAL İnceleme Komisyonu'na başvurun" ifadesine yer verildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL kapsamında çıkarılan bir kanun hükmünde kararıyla ile işine son verilen devlet memurlarını ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Strasbourg mahkemesi, işten çıkarılmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle kendisine başvuran binlerce devlet memuruna bu yıl ocak ayında OHAL işlemleri inceleme komisyonunu adres gösterdi.

'KOMİSYONUN KARARLARI YARGI KONTROLÜNDE OLACAK'

AİHM, 25 Temmuz 2016'da olağanüstü hal tedbirleri kapsamında açığa alınan ve 1 Eylül 2016'da, 672 sayılı KHK ile görevinden uzaklaştırılan Erzurum'daki 1071 Malazgirt İlköğretim Okulu öğretmeni Gökhan Köksal'ın başvurusunun reddiyle ilgili gerekçeli kararını açıkladı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, Başbakan Binali Yıldırım tarafından en geç 23 Temmuz'da konuyla ilgili itirazların OHAL Komisyonu'na kabulüne başlanacağı bilgisinin verildiği vurgulandı.

OHAL Komisyonu'nun işleyişi ve amaçlarının detaylandırıldığı gerekçeli kararda, Köksal'a ve benzer başvuru sahiplerine adres olarak gösterilen OHAL Komisyonu hukuki bir organ olmasa da bu organın vereceği kararların yargı kontrolünde olacağı vurgulandı.

'İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLİRSE AİHM'E BAŞVURU YAPILABİLİR'

Gerekçeli kararda, bir iç hukuk yolu olarak tanımlanan OHAL Komisyonu'nun, başvuruları değerlendireceği ve verilen kararların AİHM kontrolünde olacağı, 'iç hukuk yollarının tüketilmesi durumunda AİHM'e başvuruların yapılabileceği' ifade edildi.

Mahkeme, OHAL Komisyonu'nca alınacak kararların idari mahkemelere taşınabilmesi ve bu kararların bireysel başvuru şeklinde Anayasa Mahkemesi'ne götürülebilecek olmasını hukuki bir güvence olarak yorumladı.

Köksal, 1 Eylül 2016'da çıkarılan KHK ile işine son verilmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) özel yaşama saygı, adil yargılanma, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, etkin başvuru ve ayrımcılığın yasaklanmasıyla ilgili maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla AİHM'e başvurmuştu.