'YPG armalı' ABD askeri

Rakka’nın IŞİD’in elinden kurtarılmasına yönelik operasyonda bazı ABD askerlerinin YPG arması taktıkları görüldü. Bu durumun Ankara-Washington arasında yeni bir gerginliğe neden olabileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin PKK’nin Suriye kolu olarak nitelendirdiği Rojava’nın askeri gücü YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele geçirmek için saldırıya geçti. Saldırıda ABD askerleri de ön saflarda YPG'lilerle birlikte görüntülendi. Görüntüde, 'YPG arması" takmış Amerikan askeri dikkat çekiyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon Rakka'ya beklenen operasyonu başlattı.

AFP'nin geçtiği haberde ABD özel kuvvetlerden askerler YPG'lilerle birlikte Rakka saldırısının ön saflarında görüntülendi; Amerikan askerlerinin üniformalarına 'YPG'nin armasını' taktıkları görüldü.

YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Çarşamba günü Rakka'yı ele geçirmek için saldırıyı başlattıkların açıklarken, koalisyon güçleri de havadan desteğini yoğunlaştırdı.

Rakka, IŞİD'in 'de fakto başkenti' olarak görülüyor. Türkiye'ye 90 km uzaklıktaki kentte yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor.

SDG, halihazırda Rakka'nın kuzeyindeki Tel Abyad ve Ayn İsa'yı kontrol altında tutuyor.

ABD, Rakka'yı ele geçirme operasyonu öncesi kente havadan broşürler bıraktı.

SDG Sözcülerin Telal Sello, AFP'ye yaptığı açıklamada IŞİD'le çatışmaların şu an için kırsal alanda yoğunlaştığını söylerken, "Rakka kent merkezine yönelik şimdilik bir plan yok. Şu anki saldırılar sonrası gelecekte şartlara göre bir operasyon olabilir" dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'de 10-15 bin arası SDG'li bulunuyor.

Amerikan askerlerinin YPG armasıyla görüntülenmeleri Türkiye’de tartışma yarattı. Görüntülerin Ankara-Washington arasında yeni bir gerginliğe neden olabileceği belirtiliyor.