5 milyarıncı kişi de cep telefonunu aldı

Haber Merkezi-  Geçen yıl yapılan istatistikler doğrultusunda, 2017'de cep telefonu kullananların sayısının 5.1 milyar olacağına yönelik tahminler tutuyor. GSMA'den yapılan açıklamaya göre yakın geçmişte 5 milyarıncı kişi de cep telefonuna kavuştu böylece cep telefonu kullanıcı sayısı 5 milyarı aşmaya başladı.

İlk cep telefonu, günümüzden sadece 44 yıl önce icat edilmişti. Bugün ise 5 milyar kişi bu cihazları her gün yanında taşıyor. Mobil operatörleri temsil eden ticaret kurulu GSMA tarafından kaydedilen rakamlara göre, yakın geçmişte 5 milyarıncı kişi de cep telefonuna kavuştu ve dünyadaki 7,34 milyar kişiden her birinin bir cep telefonu olacağı güne adım adım yaklaşıyoruz.

5 milyar kişi, yani tüm dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i, her gün arama yapıyor, mesaj atıyor, iletişim kuruyor, öğreniyor, inceliyor, oyun oynuyor, ödeme yapıyor ve aklınıza gelebilecek bir çok şeyi cep telefonuyla hallediyor. Bu durum hem insanlık hem de cep telefonunun mucidi Marty Cooper için inanılmaz bir başarı. Cooper 1973’te Motorola’da çalışırken ilk cep telefonunu geliştirmişti.

“CEP TELEFONLARI TUTMAZ”

Bugün kulağımıza garip gelebilir ama Cooper aslında icadının geniş kitlelere yayılması konusunda oldukça şüpheliydi. 1981’de “Cep telefonları kesinlikle yerel kablolu telefonların yerini alamayacak. Yaşam süremizin ötesini bile göz önünde bulundursak, yeterince ucuz olmayacak” demişti. Bu tahmin büyük ihtimalle geçtiğimiz 100 yılın en kötü teknoloji öngörülerinden biriydi. Ama Cooper’ı affediyoruz zira bugün içinde yaşadığımız mobil dünyayı onun geliştirdiği teknolojiye borçluyuz.

Bugün küresel mobil telefon sayısının 7 milyarı geçmesine ve tüm insanlara ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta bu olay Cooper’ın yaşam süresi içinde bile gerçekleşebilir.

 

 

Kaynak: DünyaHalleri