UNICEF: Binden fazla çocuk öldürüldü, 5 milyonu acil yardım bekliyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Irak'ta terör örgütü DAİŞ'e karşı verilen mücadele sırasında DAİŞ'in 3 yılda binden fazla çocuğu öldürdüğü, 1100 çocuğun da yaralandığını açıkladı.

Haber Merkezi- Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Irak'ta terör örgütü DAİŞ'in 3 yılda binden fazla çocuğu öldürdüğü, 1100 çocuğun da yaralandığını açıkladı.

UNICEF, DAİŞ'in aileleri cezalandırmak ve kentten kaçmalarını engellemek amacıyla çocukları öldürdüğünü bildirdi. Açıklamada, DAİŞ'in 2014'ten bu yana 1000'den fazla çocuğun öldürüldüğü, 1100 çocuğu da yaraladığı belirtildi. UNICEF'e göre ülkede 5 milyondan fazla çocuk da acil yardım bekliyor.

UNICEF'ten yapılan açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Irak ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü Musul'da çocukların kasten hedef alınarak öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, DAİŞ'in bu yöntemle aileleri cezalandırmayı ve kentten kaçmalarını engellemeyi amaçladığı belirtildi.

UNICEF'e göre DAİŞ, 4650'den fazla çocuğu da ailelerinden ayırdı.

DAİŞ'le mücadeleyi "modern tarihin en vahşi savaşlarından biri" olarak tanımlayan UNICEF, çocukların "sonsuz bir şiddet ve fakirlik döngüsünde" sıkışıp kaldığına dikkat çekti.

UNICEF, çocukların şiddetten korunması için acilen daha fazla kaynak oluşturulması çağrısı yaptı.

UNICEF'in verilerine göre, Musul'un batısındaki travma merkezlerinde tedavi görenlerin yaklaşık yarısı çocuk.

Irak'ta 800 bin çocuk da, ebeveynlerinden en az birini kaybetti.

Uluslararası kuruluşlar, yarısına yakını çocuk olmak üzere en az 100 bin insanın Musul'da halen, örgüt militanlarının kontrolünde olan son bölgede, yani Eski Kent'in merkezinde tehlikeli koşullarda mahsur kaldığını söylüyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe