Vatikan tarihinde ilk

Vatikan sözcüsü Greg Burke, 1,2 milyar Katolik’in manevi evi olan ülkede fıskiyelerin suyunun tarihte ilk kez kesildiğini belirtti.

Haber Merkezi

Vatikan yetkilileri pazartesiden itibaren ülkedeki 100 adet fıskiye ve çeşmenin suyunu kesme kararı aldı. Bu eserlere St. Peter’s Meydanı’ndaki iki barok şaheser de dahil. Karar, uzun süredir küçük şehir devleti Vatikan’ı çevreleyen Roma şehrini etkileyen kuraklık sebebiyle alındı.

Boğucu yaz sıcakları ve iki yıl boyunca ortalamanın çok altında yağan yağmur sebebiyle İtalya’nın başkenti Roma halka açık çeşmeleri kapatmak zorunda kaldı. Yetkililer suyun karne ile dağıtılması fikrini göz önünde bulunduruyor.

TARİHTE İLK

Vatikan sözcüsü Greg Burke, 1,2 milyar Katolik’in manevi evi olan ülkede fıskiyelerin suyunun tarihte ilk kez kesildiğini belirtti. St. Peter’s Meydanı’nda bulunan, 17. yy heykeltıraşları Carlo Maderno ve Gian Lorenzo Bernini tarafından inşa edilen iki fıskiye, yapıldığı günden bu yana ilk kez kuru bir şekilde dururken, Burke Vatikan’ın da yardım etmek istediğini ifade etti.

“Bu Vatikan’ın Roma’yla dayanışma içinde yaşadığını ve Roma’nın krizden kurtulması için yardımcı olmak istediğini gösterme şekli.” dedi. 100 adet fıskiye ve çeşme kademeli olarak kapatılıyor.

ROMA YAĞIŞ ALMIYOR

Temmuz ayında mevsim normallerinden yüzde 72 daha az yağmur alan Roma, Haziran ayında yüzde 74, Mart, Nisan, Mayıs döneminde de yüzde 56 daha düşük yağış aldığı için kuraklıkla yüz yüze geldi.

Papa Francis geçtiğimiz dönemde gezegeni ve içinde bulunan kaynakları korumanın önemine dikkat çekerken dünya liderlerini çevreyi korumaları yönünde uyaran ilk Papa olarak tarihe geçmişti. Burke “Bu karar Papa’nın ekoloji konusundaki düşüncelerle birebir örtüşüyor. İsraf etmemeliyiz ve bazen bunun için bir şeylerden feragat etmek gerekir.” şeklinde konuştu.