Ruanda'da seçim yarışını Kagame kazandı

Ruanda'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini 2000 yılından bu yana Devlet Başkanlığı görevini yürüten Paul Kagame kazandı.

Haber Merkezi - Ruanda'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini 2000 yılından bu yana Devlet Başkanlığı görevini yürüten Paul Kagame kazandı.

Ruanda'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin favorisi Devlet Başkanı Paul Kagame seçim yarışından açık ara galip çıktı. Kagame'nin seçimlerdeki rakipleri Demokratik Yeşiller Partisi'nden Frank Habineza ve bağımsız aday Philippe Mpayimana'ydı.

Ruanda seçim komisyonu dün gece oyların yaklaşık yüzde 80'inin sayımının ardından, Kagame'nin sayılan oyların yüzde 98'inden fazlasını aldığını açıkladı. Mpayimana'nın oy oranı yüzde 0.72 ve Habineza'nın oy oranı ise yüzde 0.45 olarak açıklandı. Oy sayımının tamamlanmasının ardından resmi olmayan kesin sonuçların cumartesi günü açıklanacağı belirtilirken, halihazırdaki oy dağılımı oranlarında büyük bir fark kaydedilmesi beklenmiyor.

Daha önce seçimleri "sadece bir formalite" olarak değerlendiren Kagame, parti merkezinde toplanan sevinçli kalabalığa seslenerek, kendisini destekleyen ve desteklemeyen tüm Ruandalılara birlikte çalışma çağrısı yaptı.