Efsane gözlerini yumdu

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedaviye gördüğü hastanede, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedaviye gördüğü hastanede, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedaviye gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

74 yaşında hayatını kaybeden ve tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen ABD'li boksör kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetti.

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu.

1964, 1974 ve 1978 yıllarında dünya ağır Sıklet Boks şampiyonluğu unvanını 3 kez kazandı. 1960 Roma Olimpiyatları'nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalyanın sahibi oldu.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane oldu.

Buna rağmen, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demişti:

"Beni asıl inciten, 'İslam' adının bulaştırılması ve 'Müslüman' adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım."

 

O sadece bir boksör değildi

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörü olarak değerlendirilen Muhammed Ali, keskin söylemleri ve politik duruşuyla da tanınıyordu.

74 yaşında hayatını kaybeden Ali'yi ringlerdeki başarısının yanı sıra dünya çapında ünlendiren başka sebepler de vardı. 22 yaşında Müslümanlığı seçti, Vietnam Savaşı'na katılmadığı için birçok ceza aldı, politik duruşunu her zaman korudu, ırkçılığa karşı savaştı.

Kariyerindeki 61 maçta sadece beş kez yenilen Ali, "Ben boksun Elvis (Presley)'iyim", "Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım", "Şu ana kadar iki kişiye vuramadım. Birisi sevimli hayalet Casper'ın kuzeni, diğeri de Muhammed Ali' cümleleriyle sonsuz özgüvenini her zaman gösterdi. Profesyonel boksta dünya şampiyonluğunu üç kez kazanan ilk boksör oldu.

Uzun yıllardır parkinson hastası olan Ali, 17 Ocak 1942'de ABD'nin Kentucky Eyaleti'nin en büyük şehri olan Louisville'de dünyaya geldi.

Dört kez evlenen Ali'nin, 7 kızı ve 2 oğlu var. Efsane boksörün üçüncü eşinden olan kızı Laila da tıpkı babası gibi boksör.

Hristiyan olarak dünyaya gelen ve adı Cassius Marcellus Clay Jr olan Muhammed Ali boksa 12 yaşında başladı, ünlü boksörlerden Chuck Bodak tarafından yetiştirildi. Amatör maçlarda 100 galibiyet, 5 yenilgi aldı.

Madalyasını nehre attı

29 Ekim 1960'da profesyonelliğe adım attı, 18 yaşına girdiğinde Roma Olimpiyatları'nda altın madalyayı kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Ali, gençlik dönemini ABD'de ırk ayrımcılığının en yoğun olduğu dönemlerde geçirdi.

Altın madalyalı Ali, ABD'ye döndüğünde bir restorana gitmek istedi. Görevliler 'burada sadece beyazlara servis yapılıyor' diyerek ünlü boksörü içeri almadı. Olimpiyat şampiyonu Ali de ırkçılığa karşı tepkisini ortaya koymak adına madalyasını Ohio Nehri'ne attı.

1996 Atlanta Olimpiyatları'nda Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Muhammed Ali'ye sembolik bir altın madalya verdi.

Müslümanlığı seçti

Ali dünya şampiyonluğuna ulaştığında sadece 22 yaşındaydı, aynı yıl Müslümanlığı seçtiğini açıkladı, kararı dünyada büyük yankı buldu. ABD'de birçok insanı karşısına alan Ali, Türkiye gibi Müslüman ülkelerde ise büyük üne kavuştu.

O dönemde TRT'den ünlü boksörün maçlarını anlatan Orhan Ayhan 'Muhammed Ali'li Türkiye günlerini' şöyle anlatıyor:

"Maçlar TSİ sabaha karşı oynanırdı. Ben de yayına girmeden önce yürüyüşe çıkardım Ankara'da. Attığım her adımda inanın bir sürü evde ışıklar yanardı. Saat 4, 4.30 gibi de yayına girerdim, siyah beyazlı camdan insanlara ulşaırdım. 1970’li yıllar bunlar. Muhammed Ali'nin maçı olduğu gün büyük heyecan olurdu ülkede. Hele şampiyon olduğunda yer yerinden oynardı. Bir Müslüman boksörün dünya şampiyonu olması ve önüne geleni indirmesi Türkiye'de de çok büyük bir ilgiyle takip edilirdi"

Ringlerden beş yıl men

Muhammed Ali muhalif kişiliğiyle de dikkatleri çekiyordu. Ülkesi ABD ondan Vietnam Savaşı'na gitmesini istedi. O, bunu 'Benim onlarla sorunum yok' diyerek reddetti. Bu yüzden 5 yıl men cezası aldı, dünya şampiyonluğu unvanı da geri alındı.

1967-70 yılları arasında cezası nedeniyle ringe çıkamayan Ali, maddi olarak da etkilendi. Geçimini üniversitelerde katıldığı söyleşilerden sağladı. Cezalı olduğu dönemde dünyanın birçok yerini dolaşarak İslamiyet'i anlattı. 'Siyah Müslümanlar Hareketiyle' bilinen siyah hakları savunucusu Malcolm X ile yakın çalıştı. Daha önce açtığı dava, Ali'yi haklı buldu ve ünlü boksör yeniden ringlere döndü.

12 Ağustos 1970'de lisansına yeniden kavuşan Muhammed Ali, bu tarihten sonraki ilk maçını Jerry Quarry'ye karşı yaptı ve kazandı.

Tarihler 8 Mayıs 1971'i gösterdiğinde ise 'Asrın Dövüşü' olarak adlandırılan maçta Muhammed Ali, Joe Frazier'a karşı ringe çıktı.

Üç buçuk yıllık aranın ardından yalnızca iki rakibiyle karşılaştıktan sonra bu maça çıkan Ali, 15'inci raund sonunda maçtan yenilgi ile ayrıldı. Efsane boksör, böylelikle profesyonel kariyerinde ilk kez bir maçı kaybetti.

Ali, Frazier'dan rövanşı daha sonra kazandığı iki maçla almayı bildi. Frazier'a yenilmesinin ardından çıktığı 10 maçı da kazanan Ali, ikinci yenilgisini Kenneth Howard Norton'a karşı aldı. Ali'nin bu maçta çenesi kırıldı. Artık eldivenleri bırakması gerektiği konuşuluyordu.

Ancak Ali'nin pes etmeye niyeti yoktu ve yalnızca 6 ay sonra Norton'ı mağlup ederek rövanşı aldı, 5 yılda çıktığı 14 dövüşü de kazandı. 1978'de Leon Spinks'e mağlup oldu. Bu maçın da rövanşını alarak kariyerini şampiyonlukla noktaladı.

Ali parkinson hastalığına yakalandı fakat bunu kamuoyundan sakladı. Hastalığın neden, teklif edilen yüksek paraları geri çevirmeyerek dövüşlere devam etmesiydi. Larry Holmes'e, Trevor Berbick'e yenildi. Ali'nin bu hastalığı ilerleyen yıllarda duyuruldu.

Berbick yenilgisiyle kariyerini noktalayan Muhammed Ali, 61 dövüşün 37'sini nakavt, 19'unu hakem kararıyla kazandı. Sadece beş kez yenildi. Ali'nin bu hayatı beyazperdeye de uyarlandı. 2001 yılında çekilen 'Ali' adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.

Nelson Mandela'dan Saddam Hüseyin'e kadar birçok liderle biraraya gelen Ali, kariyeri boyunca birçok ödül aldı. Son olarak 2012 Aralık'ta Dünya Boks Konseyi tarafından 'boksun kralı' olarak ilan edildi.