Zazalardan referanduma destek: Evet çıkmasını umuyoruz

Türkiye’deki Kürtler, 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak olan bağımsızlık referandumuna destek çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
kurdistan24.net

Haber Merkezi

Türkiye’deki Kürtler, 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak olan bağımsızlık referandumuna destek çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Urfa’nın Siverek İlçesi’ndeki Zazalar referandumun yaklaşmasıyla referanduma destek açıklaması yaptılar. Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği üyesi Sedat Koçal, Kürtlerin kendi kendini yönetme talebinin doğal bir hak olduğunu söyledi.

Sedat Koçal Kürdistan24’e şu açıklamalarda bulundu: “Kürdistan’da Bağımsızlık Referandumu gerçekleşecek. Oradaki Kürtler kendi oylarını kullanacak, kendi kararlarını verecekler ve kendileri bunu yürütecek. Kürdistan’daki Kürtlerin kararı ne olursa olsun dünyanın bu karara saygı duyması gerekir. Biz de saygı duyuyoruz ve referandumu destekliyoruz.”

Siverek’teki sivil-toplum derneklerinden Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na destek veren bir başka dernek ise Siverek Engelliler Derneği.  Siverek Engelliler Derneği Başkanı Feridun Şenateş Kürtlerin tarihinin hep acı üzerinden olgunlaştığını bu yüzden de Zazaların da referandumda “evet” oyunun çıkmasını beklediklerini belirterek şöyle konuştu:

“ Tüm insanlar kendi başlarına bir şeyler yapmak istiyor. Kürdistan’daki Kürtler de çok acı çekmiş, bu nedenle referandum gereklidir. Biz de Türkiye ve Zazalar olarak referandumu destekliyoruz. Başarılı olacağını umuyoruz ve hayırlı olsun.”