Fed 'faiz' kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) eylül ayı toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 1-1,25 aralığında sabit tutarken, bilanço küçültmeye ekim ayında başlayacağını bildirdi.

Haber Merkezi - ABD Merkez Bankası (Fed) eylül ayı toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 1-1,25 aralığında sabit tutarken, bilanço küçültmeye ekim ayında başlayacağını bildirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faiz oranlarını değiştirmedi ve beklendiği gibi yüzde 1.00-1.25 aralığında sabit bıraktı.

Son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ve ABD'deki kasırgaların ekonomiye olumsuz etkileri nedeniyle Fed'in eylül ve kasım ayı toplantılarında faizleri sabit tutacağı beklentisi yüzde 98 seviyelerine çıkarken, aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentisi ise yüzde 52,5 seviyesinde bulunuyor.

FED BİLANÇOSUNU KÜÇÜLTÜYOR

FOMC faiz kararını 9’a karşı 0 oyla aldı. Fed ekim ayı itibariyle bilançosunu 10 milyar dolar azaltmaya başlayacak.

Piyasalar da faiz oranlarında değişiklik beklemiyordu. Fed bu yıl Mart ve Haziran aylarında 25'er baz puan olmak üzere 2 kere faiz artırmıştı. Fed hala 2017 için bir, 2018 için ise üç faiz artışı öngörüyor.

DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?

21:00’da açıklanan kararın ardından Türkiye’de dolar/TL’de 3.48’in üzerinde hareket gözlendi. Dolar/TL saat 21:03’te 3.49’u aştı.