AİHM Gülmen ve Özakça davasına öncelik tanıdı

AİHM 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kanun hükmünde kararnameyle görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça tarafından yapılan başvuruları “öncelikli dava” olarak işleme koydu.

Haber Merkezi - AİHM 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kanun hükmünde kararnameyle görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça tarafından yapılan başvuruları “öncelikli dava” olarak işleme koydu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dava başvurusuyla ilgili olarak bu hafta, hükümette bir dizi soru yöneltti ve savunma göndermesi talebinde bulundu.

Davacılar hakkındaki geçici tutuklama kararlarının “yasallığını” sorgulayan mahkeme, bu kararların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun tutuklama nedenleriyle ilgili maddesine uygun olarak yapılıp yapılmadığı konusunda açıklama istedi.

AİHM geçici tutukluluk kararı ve bu karara yapılan itirazı reddeden yargıçların kullandığı gerekçelerin yeterli ve yerinde olup olmadığını da sordu.

Gülmen ve Özakça açlık grevine başladıktan sonra haklarında alınan geçici tutukluluk kararının ve tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkı, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi ve emniyet hakkıyla ilgili maddeleriyle bağdaşık olup olmadığı konusunda da bilgi istendi.

AİHM Türk hükümetinden Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları konusunda ayrıntılı bilgi ve belge talebinde de bulundu.