Şaxewan Abdula Kerkük'teki ihanetin ayrıntılarını anlattı

KDP Irak Parlamentosu Üyesi Şaxewan Abdula, Kerkük'ün paramiliter Şii güç Haşdi Şabi tarafında işgal edilmesi sonucunu doğuran mevzilerin teslim edilmesinin vatana ihanet olduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Kürdistan Demokrat Parti (KDP) Irak Parlamentosu üyesi Şaxewan Abdula, Kerkük'ün İran destekli paramiliter Şii gruplarından oluşturulan Haşdi Şabi tarafında işgal edilmesi sonucunu doğuran mevzilerin teslim edilmesinin vatana ihanet olduğunu söyledi.

Başını Pavel Talabani'nin çektiği Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içindeki grubun Kürdistan'a ihanet ettiğini ifade eden Abdulah, Kerkük'te ihanete giden sürecin ayrıntılarını Kurdistan24'e açıkladı.

Pavel Talabani ve bu gruptaki diğer kişilerin İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi yetkilileriyle anlaştıkları ve bu anlaşma sonucu yapılan planlama çerçevesinde Kerkük'ün Haşdi Şabi'nin eline geçmesinin sağlandığını vurgulayan Şaxewan Abdula şunları söyledi:

"KDP ve KYB'nin bağmsızlık referandumunu sahiplendiğini ve Kerkük'ü savunmak için anlaştığı Dukan'daki toplantı ardından Annesi Hero ile Dukan'da bulunan Pabel Talabani, toplantı ardından Kerkük'e gelerek buradaki KYB teşkilatında politbüro üyeleriyle birlikte Bağdat'tan Haşdi Şabi ve İran Devrim Muhafızları'yla canlı bağlantılı bir toplantı gerçekleştiriyor.

SÜLEYMANİ VE HAŞDİ ŞABİ İLE ANLAŞTILAR

Elimizdeki sağlam bilgilere göre Pavel Talabani, Lahur Talabani, Aso Helmani ve diğer bazı yetkililerinde bulunduğu toplantıda Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Tazexurmatu üzerinden Kerkük'e girişleri üzerinde anlaşma sağlanıyor.
Gece harekat başladıktan sonra bu hat üzerinden Kerkük'e doğru ilerlerken buradaki Peşmergelerin mevzilerini ordu ve Haşd'a teslim ettikleri bilgisinin gelmesi ardından Kosret Resul Ali (Kürdistan Başkanı Yardımcısı ve KYB Genel Sekreter Birinci Yardımcısı) öncülüğündeki Peşmerge gücü ile Peşmerge 1. Taburu bunların ününü kesmek için bu hata doğru harekete geçtikten sonra bunlar bu planı değiştirerek Meryem Beg hattına yöneliyor ve buradan Kerkük'e doğru ilerlemeye başlıyorlar.
Kerkük çevresinde konuşlandırılmış bizim Peşmergeler sabaha kadar Haşdi Şabi'ye karşı savaştı ve Haşd'ın Kerkük'e girmesini engelledi. Ancak Keywan ve Mektep Xalid'in bu anlaşma çerçevesinde Haşdi Şabi'ye teslim edilmesi ve Haşd'ın Kerkük'e varması bu sonucu doğurdu.

BU İHANETTEN DERS ÇIKARILACAKTIR

Kürdistan halkı ve yönetimi yapılan bu büyük ihanetten dersler çıkaracaktır. Bu tecrübe bize kendi iç sorunlarımızı çözme ve ihanet çizgisini bertaraf etme sorumluluğunu dayatıyor.
Güçlerimizi toparlayıp bir plan dahilinde Kerkük'ü tekrar almamız için zamanımız var. Daha kent merkezine girmemişler ve bizim kente girip cadde cadde kontrolü elimize geçirmemiz gerekiyor.

ABD GÖZ YUMUYOR

ABD ve müttefiklerine İran'ın onların silahlarını kullanarak Kürdistan'ı işgal ettiği anlatmamız lazım. ABD her gün İran'a karşı tehditler savuruyor ancak Kürdistan'ı işgaline göz yumuyor. Bunu dünyaya anlatmamız gerekiyor.
Bu KYB'li ihanetçilerin Kasım Süleymani ile görüştüklerini kanıtlayacak belgeler elimizde mevcuttur. İhanetlerinden dolayı parmağı olan herkesin yargılanması ve gerekli cezaları almaları gerekiyor ve vatana ihanetin bedeli idam olmalıdır."