Washington ile Bağdat arasında Haşdi Şabi gerilimi

ABD Dışişleri Bakanlığının Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi Mühendis'i terörist ilan etmesi ardından Bağdat Haşdi Şabi'nin yasal bir güç olduğunu ve Ebu Mehdi Mühendis'in terörist olmadığını savundu.

Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İran destekli paramiliter Şii güç Haşdi Şabi Başkanlık Kurulu Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i terörist ilan etmesi ardından Bağdat'tan gelen tepki Bağdat-Washington hattında gerilimi artırdı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Mahçup yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin Irak güvenlik sistemi çerçevesinde yasal bir güç olduğunu ve Ebu Mehdi Mühendis'in terörist olmadığını söyledi.

Haşdi Şabi'nin Irak'ta terör örgütü DAİŞ'le mücadelede büyük rol oynadığını ifade eden Ahmet Mahçup, ABD'nin bu tür açıklamalar yaparken dikkatli olması gerektiğini belirtti.

MÜHENDİS'İN SABIKA KAYDI AĞIR

Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi Mühendis, 1983 yılında ABD ve Fransa'nın Kuveyt'teki büyükelçilik binalarına karşı düzenlenen bombalı saldırılarda parmağı olduğu suçlamasıyla ABD, Kuveyt ve İnterpol'ün arananlar listesinde yer alıyor.

Dönemin Kuveyt Mahkemesi büyükelçiliklere yönelik bombalı saldırılardan dolayı Ebu Mehdi Mühendis ve diğer bazı kişiler hakkında idam kararı vermişti ancak Mühendis İran'a kaçarak idam edilmekten kurtulmuştu.