Rusya, Kürdistan'ı destekliyor

Dün Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumuna katılan Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Dün Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumuna katılan Kürdistan Hükümeti Neçirvan Barzani, Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Görüşmede Başbakan Barzani ve beraberindeki heyeti sıcak karşılan Lavrov, görüşmeden memnuniyeti dile getirerek, Erbil ve Moskova ilişkileri ve Moskova’nın Erbil’deki Enerji sektöründeki aktifliği ele alındı.

IŞİD’e karşı mücadelede Moskova’nın Erbil’e desteğinin devam edeceğinin teyit edildiği görüşmede, Neçirvan Barzani, Rusya ve Kürdistan halkı ve hükümeti arasındaki dostluktan övgüyle bahsetti. Rus askerinin IŞİD’e karşı verilen mücadele verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Barzani, Gazprom şirketinin Kürdistan’daki faaliyetlerinin önemli olduğunu vurgulayıp, Erbil’deki Rus Konsolosluğu aramızdaki sıcak ilişkilerin en iyi belirtisidir dedi.

Kürdistan’a sığınan mülteci ve göçmenlerin durumunun da ele alındığı görüşmede Lavrov, Kürdistan Hükümetine mülteciler konusundaki hassasiyetinden ötürü teşekkür etti.