Erbil: Bağdat'ın 2018 bütçe taslağı yasalara aykırı

Kürdistan Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada, Irak Hükümeti’nin 2018 yılı Federal Irak proje taslağını onaylamaması istendi.

Haber Merkezi

Kürdistan Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada, Irak Hükümeti’nin 2018 yılı Federal Irak proje taslağını onaylamaması istendi.

Kürdistan Bakanlar Kurulu tarafından valiler ve il ve ilçe meclis başkanlarıyla yapılan toplantının ardından yayınlanan açıklamada, 2018 bütçe taslağının Kürdistan yönetiminin katılımı olmaksızın, Federal yönetimin anayasa ve kanunlarına aykırı bir şekilde hazırlandığı belirtildi.

2018 bütçe taslağının Irak Maliye Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak hazırlandığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Irak Bakanlar Kurulu’na bugünkü toplantısında Maliye Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak hazırlanan 2018 bütçe taslağını onaylamaması çağrısında bulunuyoruz.

Bütçe taslağı Kürdistan yönetiminin katılımı olmaksızın tek taraflı olarak hazırlanmıştır.
Anayasanın 105, 106 ve 121. maddelerinde Kürdistan yönetiminin bütçe hazırlıklarına adil bir şekilde katılımı garantilenmiştir.

Taslakta Kürdistan’ın anayasa ve kanunlara dayanan konumu kulak ardı edilmiş ve Kürdistan’dan Irak’ın kuzeyindeki vilayetler olarak bahsedilmiştir.
2018 bütçe taslağında, 2005 yılından beri ilk defa yüzde 17’lik bütçe oranı, yüzde 12.67’ye düşürülmüştür.

Bununla birlikte ‘Irak Hükümeti, Kürdistan’a ait yerleşim yerlerindeki nüfusu göz önünde bulundurarak Kürdistan için adil bir bütçe ayırmalı’ diyen 121. Madde çiğnenmiştir.”