Fransa ve Almanya'dan vize dağıtımı açıklaması

Almanya ve Fransa, sınır dışı ettikleri insanların geldiği ülkelerin kendileri ile işbirliği yapmamaları durumunda vize dağıtımını sıkılaştırmayı planlıyor.

Haber Merkezi - Almanya ve Fransa, sınır dışı ettikleri insanların geldiği ülkelerin kendileri ile işbirliği yapmamaları durumunda vize dağıtımını sıkılaştırmayı planlıyor.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bugün başkent Berlin'de Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb ile bir araya gelerek, göç politikası konusunda görüştü.

Bakan Maiziere, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Almanya ve Fransa'dan sınır dışı edilen insanların geldiği ülkeleri, söz konusu kişileri yeniden almaları konusunda ikna edebilmek için dış, kalkınma ve vize politikalarındaki tüm imkanların kullanılması gerektiğini söyledi.

Maiziere, özellikle kaçak olarak deniz yoluyla İtalya'ya gelen Bangladeşli sığınmacıların, yeniden ülkelerine gönderilebilmeleri için AB'nin Bangladeş hükümeti ile görüşmeler yaptığını kaydetti.

Fransız Bakan ise iltica ve göç politikalarını Almanya ile uyumlu hale getirmek istediklerini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Michael Roth da Avrupa'da yaşayan insanların büyük çoğunluğunun günümüzde bu kıtanın ne kadar çeşitliliği kaldırabileceği konusunu tartıştığını belirterek, bu nedenle Almanya ve Fransa'nın da yabancıların uyumu ve göç konularında başarılı olabilmek için çaba harcamaları gerektiğini ifade etti.